‘Petrol’deki seyri bu iki unsur belirleyecek

0
2326

Dünya yeni jeopolitik gerilim dalgasında. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, Ukrayna’da düşürülen Malezya uçağı Rusya’yı yeniden hedef haline getirdi. Petrol ve doğalgaz arzı için büyük önem taşıyan bölgelerdeki yüksek tansiyon, petrol fiyatlarına da yansıyor.

HAFİF DÜŞTÜ

Geçtiğimiz hafta son bir ayın en yüksek seviyesine çıkan petrol fiyatları Pazartesi gününe Asya piyasalarında hafif düşüşle başladı. ABD ham petrolü 25 sent düşüşle 102,8 dolara geriledi. Brent petrolse 16 sent düşüşle 107 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ancak uzmanlar, petrol fiyatlarının seyrinde hem Gazze hem de düşürülen Malezya uçağıyla ilgili yeni gelişmelerin etkili olacağına işaret ediyor. Özellikle düşürülen uçakta hedef gösterilen Rusya’ya yönelik yeni yaptırım olasılığının petrol üzerinde etkili olacağına dikkat çekiyorlar.

İRAN’A BASKI SÜRÜYOR

Petrolde dengeleri değiştirecek bir diğer oyuncusuysa İran. İran, hafta sonunda Batı ülkelerinden nükleer faaliyetlerini durdurması yönünde baskı görmeye devam etti. Altı batılı dünya gücü 20 Temmuz’da sona erecek olan nükleer anlaşmayı imzalamadı. Müzakerelerin dört ay daha devam etmesine karar verildi.

LİBYA’DA ÜRETİM AZALDI

Petrol üretiminde önemli ülkelerden Libya’da başkent Trablus’taki güvenlik sorunları nedeniyle El-Feel petrol sahasındaki üretimin azaltıldığı ifade edildi. Hafta sonu Libya’nın Mısır sınırında silahlı kişilerin 21 Mısırlıyı öldürmesinin ardından güvenlik sıkıntıları arttı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.