Piyasalar bu konuşmayı bekliyordu

0
2596

Fed Başkanı Janet Yellen, Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı konuşmada, istihdam piyasasındaki  zayıf görünümün ettiğini ve parasal genişlemenin bitmesinin ardından faiz oranlarının düşük seviyede kalmaya devam edeceğini ifade etti.

Yapılması gereken finansal reformların henüz tamamlanmadığını belirten Yellen, ekonominin iyileşmesine karşılık henüz tam olarak toparlanmadan söz edilemeyeceğinin altını çizdi. Yellen, enflasyonun uzun vadede yüzde 2 oranındaki hedefin altında kalmayı sürdüreceğini söyledi.

Fed Başkanı Janet Yellen Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı yarı yıllık para politikası sunumunu şöyle sürdürdü:

"Birçok Amerikalı hala işsiz ve enflasyon hala hedefin altında. Ekonomik verileri dikkatle izlemeye devam ediyoruz. Makroekonomik tedbirler alma konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomi, harcamalar ile ilgili göstergeler gelişme göstermeye devam ediyor ve beklediğimizden daha iyi bir seviyede gelişti. İşdünyasının güveni de iyi durumda görünüyor. Büyüme rakamlarındaki düşüş geçici faktörler bağlı ve ekonomideki ivmelenmeyi yansıtmadığını düşünüyoruymç İş gücü piyasasının gelişmeye devam ediyor. Fed'in temkinli para poltikasyla ilgili temkinli olması gerekiyor" dedi.

Para poltikası konusunda ihtiyatlı duruşun devam ettirilmesi gerekliliğini ifade eden Yellen, "Denetlediğimiz bankaların kayda değer bir şekilde gücünü artırdık. Stres testilerimizin rolü bu noktada çok büyük önem taşıyor. Faiz artırımını düşünmeden önce ekonominin sağlamlığına inanmalıyız" diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.