Piyasalar “Fed” beklentileri ile tedigin

0
1777

Doların kazançlarını güçlendirmesi ile birlikte, emtia grubu, sanayi metalleri ve petrolün öncülüğünde güçlü bir düşüş gösterdi. Asya'da ham madde şirketlerinin hisseleri değer kaybederken, bölge tahvilleri değer kaybetti.

Ham petrol, Fed yetkililerinden gelen Aralık toplantısında faiz artırımına gidilebileceğine ilişkin yorumların doları güçlendirmesi ve bunun sonucu gelişen piyasa paralarını içeren Bloomberg endeksinin son beş günde ilk kez aşağı yönde hareket etmesi ile birlikte varil başına 42 doların altına inerken, altın değer kaybetti. Bakır 2009'dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, nikel yüzde 4.5 düştü ve madencilik şirketi BHP Billiton Ltd.'nin hisse senetleri Asya hisse senetlerinin gösterge endeksindeki düşüşlere öncülük etti. Aracı kurum Guotai Junan International Holdings Ltd., şirket başkanı ile kontakt kurulamadığını açıklamasının ardından, Hong Kong'daki işlemlerde sert düştü. Avutsralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir haftanın en yükseğine çıktı.

Singapur'da ING Groep NV Asya araştırma müdürü Tim Condon, "Bu, risk alınması için olumlu bir ortam değil," dedi ve "Likidite, insanların Aralık ayında Fed'in ne yapacağını beklemesi ile birlikte kurumaya başladı. Çin'e ilişkin endişeler sürüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Dolarda bu yıl görülen yükselişler, aynı zamanda dünyanın en büyük emtia tüketicisi Çin'deki ekonomik yavaşlama ile birlikte ham madede fiyatları üzerinde baskı oluşturdu. San Francisco Fed Başkanı John Williams, haftasonu yaptığı değerlendirmede, Fed'in Aralık ayında yapacağı 2015 yılının son toplantısında faiz artırımı için "güçlü bir durum" olduğunu kaydetti. Tarım emtiası, Pazar günü Arjantin'de yapılan seçimleri Mauricio Macri'nin kazanmasından olumsuz etkilendi. Zira Macri'nin caydırıcı ihracat vergilerini kaldırması ve bunun sonucu yaklaşık 8 milyar dolarlık tarım ürünü ihracatı için yolun açması bekleniyor.

Piyasalar

Bakır 2009'dan bu yana ilk kez ton başına 4,500 doların altını görürken, nikel 2003'ten bu yana en düşük seviyesine indi. Çinko ise Hong Kong saati ile 12:28'de yüzde 3.6 aşağıda seyrediyordu ve Cuma günü Çin'de üreticilerin üretimi kısacağını açıklamasının ardından gelen kazançlarını geri verdi.

Hong Kong'da Argonaut Securities analisti Helen Lau, "Talep şu anda halen emtia için kilit faktör ve arz disiplini ve üretim kısıntıları belirsiz" dedi ve "Lokal üreticilerin üretümi artırma ve daha önce yaptıkları üretim kesintilerini iptal etme olasılığı var. Zira herkes halen bu fiyatardan nakit akışının sürmesini istiyor" şeklinde konuştu.

Spot altın yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,071.34 dolara indi.

Hong Kong'da Bank of East Asia Ltd. döviz analisti Kenix Lai, "Gelişen piyasalar, Aralık ayında ABD'de faiz artırımının neredeyse kesin olmasının baskısı altında," dedi ve "Dolar daha da güçlenecek ve Çin'in temel ekonomik göstergeleri iyileşme işaretleri göstermiyor" yorumunda bulundu.

Japonya haric MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 düşerken, ham madde grubunu içeren endeks yüzde 1 kaybetti.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.