Piyasalar güne nasıl başladı? 30.11.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
1801

Global piyasalarda gözler kritik OPEC toplantısında

Petrol, petrol piyasasına istikrar getirme konusunda ya tamam ya devam niteliğindeki OPEC toplantısı öncesi varil başına 46 doların altına inerken, Asya’da emlak hisselerindeki kazançlar emtia üreticilerine gelen satışlara daha ağır bastı. Dolar Mayıs ayından bu yana en keskin aylık kazancına yöneldi.

Ham petrol, Çarşamba günü Viyana’da düzenlenecek resmi OPEC toplantısı öncesi petrol üreten ülkeler arasındaki görüş farklılığını sonlandırmayı amaçlayan 10 saatlik görüşmenin başarısızlıkla sonuçlanması ile birlikte Salı günü gördüğü iki haftanın en düşük seviyesinden bir miktar yükseldi. Japonya’da Topix Endeksi, yenin 2009’dan bu yana en keskin düşüşünü göstermesinin de desteği ile, bu yılın en büyük iki aylık kazancına ilerliyor. Yeni Zelanda doları ve Çin yuanı, Asya’da para birimlerinin yükselişine öncülük ederken, Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi. Sanayi metalleri, Salı günkü düşüşün ardından yükseldi.

Sydney’de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, “Petrol piyasası muhtemelen OPEC’ten gelebilecek göz boyamaya yönelik bir anlaşmadan fazla etkilenmeyecektir,” dedi ve “OPEC’in üretiminde son aylarda görülen önemli yükselişler, eğer OPEC kayda değer bir üretim indirimi konusunda anlaşamazsa, piyasadaki fazlanın devam etmesine neden olacak. Hisse senetleri, tahvil, döviz ve baz metaller de dahil geniş anlamda piyasalarda ivme azalıyor” şeklinde görüş bildirdi.
Goldman Sachs Group Inc.’ye göre petrolde arz fazlasını sonlandırmaya yönelik bir anlaşmaya varma ihtimali yüzde 30 seviyesindeyken, OPEC görüşmelerine ilişkin kötümserlik, Donald trump’ın sürpriz seçim zaferi ile tetiklenen emtia rallisini olumsuz etkiliyor. Yatırımcılar, Trump’ın seçim zaferinin Fed’in faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentileri güçlendirmesi sonucu son 10 yılın en yüksek seviyesine tırmanan doların rallisini durdurması ile birlikte, ay sonuna doğru, Kasım ayındaki kazançlarının bir kısmını geri veriyor. ABD’de, Salı günü açıklanan büyüme rakamının tahminlerin ötesinde çıkmasının ardından, Cuma günü tarım dışı istihdam verisi açıklanacak.
Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.4 yükselerek Tokyo saati ile 11:27’de varil başına 45.43 dolara çıktı.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.