Piyasalara ‘veri’ desteği…

0
2803

Asya hisse senetleri, verilerin güçlü bir ABD ekonomisini işaret etmesi ve Rusya Devlet Başkanı'nın Ukrayna konusundaki görüşmelerin "olumlu" geçtiğini vurgulamasının ardından yükselirken ve dünya hisse senetlerinin değerini rekor seviyeye yükselten küresel ralliye katılırken, tahvil riski geri çekildi. Yeni Zelanda doları değer kazanırken, altın yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:50'de, yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 2011'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin ilk kez 2,000 seviyesinin üzerinde kapatmasının ardından fazla değişmedi. Kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları, Cooperative Group Ltd.'nin çiftçilere yapılacak süt ödemesi tahminini korumasının ardından yüzde 0.4 sıçradı. Euro geçen yılın eylül ayından bu yana en zayıf seviyesi yakınında seyretti. Altın yüzde 0.2 kazandırdı.

Küresel hisse senetlerinin piyasa değeri dün, ikinci çeyrek büyüme rakamının yarın açıklanacağı ABD'de, beklenenden iyi çıkan dayanıklı tüketim malları siparişleri ve tüketici güveni verilerinin ABD ekonomisindeki toparlanmanın hız kazanmakta olduğu yolundaki işaretlere katkıda bulunmasının da desteği ile 66.06 trilyon dolara çıkarak rekor kırdı. Almanya'da, Euro Bölgesi'nde ekonomik teşviklerin artırılacağı spekülasyonunun tahvil faizlerini rekor düşük seviyelere yaklaştırması ile birlikte, bugün güven endeksi açıklanacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı mevkidaşı ile gerçekleştirdiği, 2,000'den fazla insanın hayatına mal olan ayrılıkçı çatışmaların sonlandırmasına yönelik görüşmelerin olumlu geçtiğini kaydetti.

Singapur'da IG Ltd. stratejisti Ryan Huang, "Olumlu veriler nedeniyle ABD ekonomisi ve Wall Street'teki yükselişlerle birlikte, artan bir iyimserlik var," dedi ve "Haftasonu gerçekleştirilen Jakson Hole sempozyumu, merkez bankaların ne yöne gittiklerinin açık bir resmini verdi ve Rusya-Ukrayna, Orta Doğu ve Ebola'ya ilişkin risk olayları ve jeopolitik gelişmeler şimdilik haber başlıklarından düştü. Bu da olumlu bir faktör" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.