Piyasalarda bu 3 başlığa dikkat!

0
2790

İşte GCM Menkul Kıymetler Araştırma Direktörü Erdoğan Turan'ın bu konudaki yorum:

"Piyasalarda geçen haftanın iyimserliği azalmış görünüyor. ABD borsaları yükseliş momentumunu korusalar da Avrupa borsalarında aynı ivmeyi göremiyoruz.

Piyasalarda stresi ölçerken baktığımız 3 başlık var.

1.       VIX oynaklık endeksi, çok doğru olmasa da korku endeksi. SP500 endeksinin 1820 seviyesini gördüğü geçen Çarşamba günü VIX 30 seviyesini aşmıştı. Dün kapanışta SP500 1904 seviyesinde, VIX 18.5 seviyesinde.
Oynaklık azalıyor, riskli varlıklar için iyi haber.

2.       ABD 10 yıllık tahvil faizi : Son dönemin “güvenli limanı”. Yine geçen Çarşamba günü 2 seviyesinin altına inen tahvil faizi bugün 2.17 seviyesinde. Tahvil faizinin düşmesinin birkaç anlamı var. Örneğin “faizler uzun süre düşük kalacak, “enflasyon yükselmeyecek” ya da “riskli varlıktan kaç garantili varlığa geç”.
Tahvil faizinin az da olsa yükselmesi (normal koşulların tam tersine) borsalarda rahatlama getirebilir.

3.       Dolar endeksi: Göreceli olarak daha sakin kalan gösterge. Geçen Çarşamba 86 seviyesini (3 ekimde 86.7 seviyesini) gördü, bugün 84.7 seviyesinde. Dolar ekim ayı başına göre değer kaybediyor. Fed’in değerli dolardan rahatsızlığını tutanaklara geçirmesi dolardaki değer kazancını frenlemiş görünüyor.

Geçen haftanın “güvercin” söylemlerinin içinde değerli dolar endişesi yoğundu. Ancak söylemler etkisini kaybedebilir. Çünkü yarın TÜFE’yi göreceğiz.

Fed bölgesel başkanlarının bir uçtan diğer uca savurduğu piyasalar dengesini enflasyon rakamıyla az da olsa bulabilecek.  Manşet enflasyonun düşen petrol fiyatlarının da etkisiyle düşük geleceği bekleniyor. Asıl önemli olansa çekirdek TÜFE (enerji ve diğer dönemsel değişiklik arzeden varlıklar hariç enflasyon) . Burada 0.2 oranında artış bekleniyor.

Beklentiler dahilinde gerçekleşmeler piyasalarda heyecan yaratmaz. +- sonuçlar ise ya bardağın dolu tarafını gören piyasalara biraz daha oyun alanı yaratacak ya da söylemlerle buraya kadar, ekonomi faiz artırımına işaret ediyor diyeceğiz."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.