Piyasaların derdi Avrupa

0
2667

Avrupa ve ABD endeks vadeli kontratları sıçrama işaretleri verirken, Asya hisse senetleri, Avrupa ekonomisindeki sıkıntıların küresel toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği endişelerini artırması sonucu altı ayın en düşük seviyesine doğru hareketlendi ve dünyanın en büyük ekonomilerinin tahvilllerinin faiz ortalaması rekor seviyeye düştü. Ham petrol kayıplarını daha da genişletti.

Euro Stoxx 50 endeks vadeli kontratları, dünkü yüzde 3.6'lık düşüşün ardından, Londra saati ile 07:15'te yüzde 0.8 yukarıda seyrederken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün altı ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından yüzde 0.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 düştü. Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi düştü ve ABD Hazine tahvilleri, Fed'in faiz artırımlarını geciktirebileceği beklentilerinin güçlenmesi sonucu yükselişini sekizinci güne taşıdı. Petrol New York'ta yüzde 1.7 kayıpla varil başına 80.42 dolara indi. Bloomberg Emtia Endeksi Haziran 2009'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Euro Bölgesi'nde dün hisse senetlerinin sert bir düşüş göstermesi, Yunan tahvillerinin güçlü kayıplar yaşaması ve Almanya'nın büyüme tahminini düşürmesinin bölgede yaşanan ülke tahvil krizini hatırlatmasının ardından bugün enflasyon verileri açıklanacak. Asya tahvil riski güçlü bir şekilde arttı. ABD'de dün açıklanan perakende satışlar verisinin beklenenden daha fazla düşmesi, küresel yavaşlamanın ABD ekonomisini olumsuz etkilediği endişelerini güçlendirdi.

Sydney'de Newedge Group SA vadeli işlemler, opsiyon ve nakit hisse senetleri işlem müdürü Toby Lawson, "ABD hisse senetlerinde önemli bir düzeltme gerçekleşiyor ve bu durum yatırımcı bekleyişlerini sarsıyor," dedi ve "Jeopolitik riskler ve Ebola'nın yayılması küresel belirsizlikleri artırıyor. Piyasa tedirgin olduğunda, herşey daha da büyütülüyor" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi dün, bu yılki kazançların kısa bir süre geri verilmesine neden olan gün içindeki yüzde 3'lük kaybının önemli bölümünü geri alarak yüzde 0.8 aşağıda kapandı. Avrupa hisse senetlerinin göstergesi Stoxx Europe 600 Endeksi dün yüzde 3.2 ile yaklaşık üç yılın en hızlı kaybını gerçekleştirdi ve günü Haziran ayındaki zirvesinin yüzde 11 altında bitirerek "düzeltme" olarak 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.