Uzmanlar uyarıyor: Seyir değişebilir

0
2718

Uzmanlar son aylarda ABD hazine tahvillerinin getirilerinin düşük kalmasıyla beklentilerin altında bir performans sergileyen dolarda seyrin değişebileceğine işaret ediyor.

HAZİRAN VERİSİ İŞLERİ DEĞİŞTİREBİLİR

Uzmanlara göre Haziran ayında beklentilerin üzerinde gelen istihdam rakamları doların yükselmesine yol açabilir. Bank of America Merrill Lynch stratejistleri Priya Misra ve Ian Gordon yazdıkları bir notta, “Dolar son dönemde Hazine Tahvilleri’nin düşük getirisinden dolayı zarar gördü ancak ekonomik veriler iyi geldikçe doların hareket eğrisi de yükselişe geçiyor. Dolar önümüzdeki dönemde değerlenebilir” dedi. Özetle, ABD ekonomisinde işler iyiye gittikçe, Hazine Tahvilleri’nin getirisi de artacak ve bu da doların değerlenmesi anlamına gelecek.

BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

Uzmanlar aylardır 2014’ün Fed’in geri çekilmesi, iyileşen ekonomi ve merkez bankalarının gevşek para politikalarının etkisiyle doların yılı olacağını söyledi. Ancak göstergeler doların diğer para birimleri karşısında değer kaybettiğini gösterdi. Dolar endeksi yılın ilk yarısında zayıf bir seyir izledi. Bu sırada Brezilya reali, Yeni Zelanda doları, Avustralya doları, Japon yeni ve İngiliz sterlini yüzde 3 ile yüzde 6 arasında değerlendi.

NEDEN ZAYIF KALDI?

Peki doların zayıf kalmasının nedeni ne? Uzmanlar, ABD Hazine Tahvilleri’nin düşük getirisinin doların değer kazanmasını engellediğini söylüyor. Bakıldığında devlet tahvillerinden elde edilen kazançlar düştüğünde, ülkelerin para birimlerinin de değer kaybettiği görülüyor. Son olarak Japonya Merkez Bankası 2013’te parasal genişleme musluklarını açtığında, Japon yeni yüzde 13 değer kaybetmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.