Yeni odak noktası FED ve AMB

0
1603

Küresel piyasalar, Yunanistan Parlamentosunun kemer sıkma politikalarını onaylaması ve İran ile Batılı ülkelerin nükleer müzakerelerde anlaşmasının ardından ABD Merkez Bankası ve bugün kararları açıklanacak Avrupa Merkez Bankası'na odaklandı. Batılı ülkelerin İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmasının ardından, Yunanistan Parlamentosunda oylanan üçüncü kurtarma paketinin kabul edilmesiyle, piyasalarda gözler tekrar başta Fed olmak üzere merkez bankalarına çevrildi.

ABD'de dün Kongre'de bir sunum yapan Fed Başkanı Janet Yellen bu yıl içinde faiz artırımına başlanabileceğini, faiz artırımında izlenecek yolun tamamen açıklanacak verilere bağlı olduğunu ve son zamanda yaşanan zayıflıkların önemli bir kısmının geçici unsurlara bağlı olduğunu söyledi. Para politikasında sıkılaştırma meselesinin ilk faiz artırımından daha önemli olduğunu aktaran Yellen, Çin ve Yunanistan krizinin ABD büyümesi için bazı riskler oluşturduğunu da kaydetti.

Yellen'in açıklamalarının ardından ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,37 seviyelerinde yatay seyrederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,02, S&P 500 endeksi yüzde 0,07 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,12 ile sınırlı oranda değer kaybetti.

Analistler, bugün açıklanacak Philadelphia Fed endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları ile Yellen’in bugün devam edecek konuşmasının takip edileceğini kaydediyor. Avrupa tarafında Yunanistan'da halkın protesto eylemlerinin gölgesinde gerçekleştirilen üçüncü kurtarma paketinin oylamasında "acı reçete" kabul edildi. 300 sandalyeli Yunanistan Parlamentosu, '86 milyar Euro'luk üçüncü kurtarma paketi' kanun tasarısını, hükümet ve muhalefet partilerinden 229 milletvekilinin 'evet' oyu ile kabul etti.

Analistler, bugün AMB'nin kararları ve yapılacak açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.