‘2016 hayal kırıklığı yaratacak’

0
2620

IMF Başkanı Christine Lagarde Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'a yazdığı makalede küresel olarak yeni büyüme modeli için Çin'in düzenlemelerinin ve ABD para politikalarının normalleşmesi sürecinin küresel olarak ayrıştırıcı etki yaratacağını belirtti.

Lagarde, Çin'in dönüşümünün daha az yatırım ve daha az emtia talebi anlamına geleceğini söylerken, bu durum emtia fiyatlarının düşük seyretmesine neden olabileceğini ifade etti.

Lagarde makalesinde ABD'de faizlerin yükselmesinin bankaları ve özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkileyecek şekilde şirketlerin temerrüde düşmesine neden olabileceğini belirtirken, gelişmekte olan ülkelerin büyük ölçekli şirketlerin döviz pozisyonlarını denetim altında tutması gerektiğini vurguladı. Lagarde, Euro Bölgesi'nde de 900 milyar euroluk riskli krediyi yönetmesi gerektiğini belirtti.

2016'da küresel büyümenin hayal kırıklığı yaratacağını ifade eden Lagarde, düşük verimliliğin, nüfusun yaşlanmasının ve finansal krizin ekonomik büyümeyi sekteye uğratmasının orta vadeli görünümü zayıflattığını da belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.