2017’nin En İyi Futbol Oyunu Hangisi Olacak?

FİFA 2017 PES 2017 karşılaştırması

0
5249

Oyun dünyasına yabancı kişiler için her ne kadar birbirinin kopyası gibi dursa da, birbirinden tamamen farklı PES 2017 ve FIFA 2017’yi sizin için karşılaştırdık.
1990’lı yıllarda hayatımıza hiç çıkmamacasına giren FIFA ve Pro Evolution Soccer veya daha çok bilinen adı ile PES, çeşitli yeni işlevlerle, oynanış stilinde yaptıkları değişikliklerle ve lisanslı isimlerle yıllardır aralarında süren rekabeti bu yıl daha farklı bir boyuta taşıdı.

FIFA 17’de yeni neler var?

FIFA 17’de geliştirilen yeni serbest vuruş sistemi ve yeni oyun motoru ile önceki sürümlerden daha farklı bir oynanış dinamiğine sahip. Fakat, yeni oyun motoru oyunseverlerin ilk aşamada beklenilen büyük değişiklikleri vermese de, ilerleyen zamanda yayınlanacak muhtemel eklentilerle daha farklı olacağının sinyallerini veriyor. FIFA 17’nin grafik ve animasyonlarının, eski versiyonlara göre çok daha iyi olması bir yana, yapay zekanın geliştirilmiş olması ilginç bir oyun deneyimi vaat ediyor.

Geliştirilen serbest vuruş ve korner sistemi ile oyuncuya futbolcuların sprint ve depara nereden başlayacağı ve hızını belirlemesini sağlaması en büyük artı olarak öne çıkıyor. Ayrıca defans ve forvet oyuncularının yapay zekalarının geliştirilmesi oyun zevkini arttıran özellikler arasında yer alıyor. Bunun dışında, FIFA 2000’de ilk defa karşımıza çıkan geliştirilmiş stadyum deneyimi, taraftarların pozisyonlara göre tepki vermesi sayesinde bir üst boyuta taşınması, FIFA 17’nin oynanışına önemli bir katkı sağlayarak, gerçek stadyum atmosferinin oluşturulmasına önemli bir katkı sağlamış.

FIFA 17’deki en önemli yenilik olarak karşımıza çıkan “Yolculuk” modunda, hayali futbolcu Alex Hunter’ın küllerinden doğarak, Premier League’nin tozunu atmasını konu ediniyor. Oyuncunun, vereceği kararlar, Until Dawn’dakine benzer bir şekilde teknik direktör ve taraftarların gözündeki yeri ve hikayenin yönünü belirlemesi oyuna önemli bir katkı sağlamış. Bu yönü ile oyun dünyasında uzun zamandan beri eksikliği duyulan bir açığı kapatmış. Ayrıca kariyer modunda yeniliğe büyük bir yeniliğe gitmeyen EA, tüm ağırlığını Alex Hunter’dan yana kullanmış gibi duruyor.

PES 2017’de yeni neler var?

PES, son iki senede FIFA oyunlarına göre incelemelerde daha yüksek puanlar alsa da bu durum, satışlara yansımadı. PES 2016 geçen sene 1,4 milyon kopya satarken EA’nın PlayStation, Xbox ve PC’de 15 milyon FIFA 16 sattığı ortaya çıkmıştı.

FIFA 17’ye rağmen, rekabeti bırakmayan PES 2017’deki yeniliklere baktığımızda, oyunda ilk dokunuşu başarıyla tamamlamayı başaramadığınızda, bunu hızla telafi etmeniz pek mümkün olmayacak. Bu seneki PES, bir önceki oyunda olduğu gibi yavaş kontrolü tercih edecek ve bu sırada, bir dizi yeni ve anlaşılabilir taktik sunuyor. PES 2016’nın birçok oyuncuyu soğutan yavaş oyun tarzı, PES 2017’de de ne yazık ki değişmemiş.

Yapay zekadaki geliştirmeler ise defans oyuncularının daha sıkı markaj yapmasını sağlarken, tehlikeli pasları kesmelerini kolaylaştıracak. Top takımınızdaki yıldız futbolcunun ayağındayken, karşı takımın onu daha sıkı tuttuğunu ve hatta iki kişiyle üstüne geldiğini görebileceksiniz. Burada fikir oyunu sadece zorlaştırmak değil, sizi daha yaratıcı olmaya zorlamak olacak.

Kazananın hangisi olduğu önemsiz, önemli olan bize verdiği zevk…

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.