6 yılın dibine demir attı…

0
2477

İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mart ayında üretim ve yeni siparişlerdeki gerilemenin hızlanmasına paralel olarak 48'e indi ve sektördeki daralmanın hızlandığına işaret etti.

Markit tarafından HSBC için hazırlanan PMI Şubat ayındaki 49.6 seviyesinden Mart'ta 48'e gerileyerek Nisan 2009'dan bu yana en düşük değeri aldı. Endekste 50'nin altında değerler daralmaya işaret ediyor. Endeksi oluşturan beş temel kalemden dördü 50'nin altında yer aldı. 50'nin üzerinde kalan tek alt endeks girdi stokları oldu.

PMI yeni siparişler, üretim, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve girdi stoku alt endekslerin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor. İmalatçıların aldıkları yeni siparişler Mart'ta art arda üçüncü defa gerileyerek Şubat ayındaki 48.1 düzeyinden 46.4'e indi ve Ağustos 2011'den bu yana en düşük değeri aldı. Benzer bir eğilim liranın dolar karşısında değer kaybetmesine rağmen ihracat siparişlerinde de görüldü. Yeni ihracat siparişleri Şubat ayındaki 48.3 düzeyinden 46.8'e indi.

İmalatçılar yeni siparişlerdeki düşüşü zayıf iç talep ve dış piyasa koşullarına bağladı. Üretim de yeni siparişlerdeki düşüşe paralel olarak art arda üçüncü defa düşüş kaydetti. Şubat'taki 46.8 düzeyinden 46.4'e gerileyen üretim endeksi Nisan 2009'dan bu yana en düşük değeri aldı. İmalatçıların üzerindeki maliyet baskısı Mart ayında güç kazandı.

Girdi fiyatlarındaki yükseliş keskin bir artış göstererek geçen yıl Mart ayından bu yana en hızlı artışı kaydetti. İmalatçılar artışı doların değer kazanmasına bağladı. Üreticiler girdi maliyetlerindeki artışı kısmen müşterilerine yansıttı. Mamul mal fiyatları geçen yıl Nisan ayından bu yana en keskin artışı kaydetmesine karşılık girdi fiyatlarındaki artışın altında kaldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.