ABD başkanlık seçimleri Altına olan talebi artırdı 31.10.2016

Altın, yaklaşan ABD başkanlık seçim sürecinde FBI haberi sonrası Clinton'a desteğin azaldığını işaret eden kamuoyu araştırmaları ile birlikte yükseldi

0
4069

Altın, geçen hafta FBI’ın müdahalesinin ardından, ABD başkanlık seçimleri yarışında Demokrat aday Hillary Clinton’ın Cumhuriyetçi aday Donald Trump karşısında zemin kaybetmiş olabileceğini gösteren kamuoyu yoklamaları sonrası artan güvenli liman talebi sonucu değer kazandı. FBI’nın Clinton’ın e-posta kullanımına ilişkin soruşturmayı yendien açması, çok yaklaşan seçimler öncesi yatırımcıların endişelerini artırdı.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,279.63 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 08:52’de 1,277.16 dolara geldi. Altın Cuma günü, FBI haberinin gelmesi ile birlikte yüzde 1.3 yükseldi ve 4 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

ABD’de seçim yarışı, Trump’ın başkan olması durumunda bulun olası sonuçlarına ilişkin endişelerle birlikte, son aylarda altını desteklemişti. Cuma günüe, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Clinton’ın Dışişleri Bakanlığı döneminde e-postaları için yetkilendirilmemiş bir server kullandığı konusunda yeniden soruşturma başlattığını açıkladı. Bunun ardından, kamuoyu yoklamaları Clinton’ın desteğinin azalmakta olduğunu işaret ediyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri, bugünkü bilgilendirme notunda, “Altındaki yükselişler, Hillary Clinton’ın e-postaları için özel bir server kullandığı yolundaki FBI soruşturması haberlerine dayanıyor,” dedi ve “(FBI Başkanı) Comey’in bu adımı, piyasalarda riskten kaçınma hareketlerini güçlendirdi” şeklinde görüş bildirdi.

ABC/Washington Post’un sonuçlarını Pazar günü açıkladığı ve Comey’in açıklamasından önce ve sonra düzenlediği kamuoyu araştırması, seçmenlerin üçte birinin, yüzde 7 Clinton destekçisi dahil, FBI açıklamasının ardından Clinton’ı destekleme olasılığının düştüğünü kaydettiğini gösteriyor. CBS/YouGov’un mücadelenin güçlü olduğu 13 eyalette düzenlediği anket ise, Hillary Clinton’un destekleyenlerin yüzde 1’inin desteğinin muhtemelen azaldığını gösteriyor.

Siyasi gelişmeler, faizin yıl sonuna kadar artırılacağı beklentisinin arttığı bir ortamda, Fed ve ABD para politikas üzerindeki yatırımcı odaklanmasının önüne geçti. Fed politika yapıcıları bu hafta bir araya gelecek, ancak yatırımcılar ABD seçimleri öncesi bu toplantıdan bir değişiklik çıkmasını beklemiyor. Fed’in Aralık ayında faiz artırma olasılığı yüzde 69 seviyesinde.

Spot gümüş yüzde 0.6 yükselişle ons başına 17.8651 dolara kadar çıkarken, platin yüzde 0.1 kadar düştü ve palladyum yüzde 0.7 değer kazandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.