‘Altın’ Yunanistan’dan destek aldı

0
2565

Altın, Yunanistan'ın borç yükümlülüklerine ilişkin acil toplantı öncesi, Almanya'nın ülkenin kurtarma programının koşullarını yerine getirmesi gerektiği yolundaki görüşünü koruması ile birlikte, artan güven liman alımları sonucu yukarı yönde hareket etti.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek, ons başına 1,238.84 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 14:33'te, 1,237.90 dolara geldi. Altın Salı günü, yatırımcıların ağırlıklarını Yunanistan konusunda bir uzlaşıya varılma beklentilerine çevirmeleri ile birlikte, gün içindeki yüzde 0.6'lık kazancını geri verdi ve yüzde 0.4 geriledi.

Altın bu yıl, kısmen Yunanistan krizinin, güçlü dolar ve yüksek ABD faizi beklentilerinin etkilerini gidermesi sonucu artan güvenli liman talebi ile birlikte yüzde 4.5 tırmandı. Yunanistan'ın anlaşmaya varamaması durumunda, bu ayın sonunda mevcut kurtarma paketinin süresinin dolması ile birlikte, ülkenin fonlamasız kalma riski var. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Brüksel'deki topantıdan olumlu sonuç çıkabileceği beklentilerini zayıflatırken, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, hükümeti için "geri dönüş olmadığını" söyledi.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., e-posta yoluyla gönderdiği bilgilendirme notunda, "Altın açık bir şekilde, olumlu dolar beklentisinin metali aşağı itmesi ve Yunanistan-euro sorunlarının ise metale destek sağlamasının arasına sıkışmış durumda" dedi.

Tsipras'ın kemer sıkma karşıtı hükümeti, asgari ücretin artırılmasını da içeren bir dizi politika adımı belirledi. Bu tedbirler, uygulanması durumunda, ülkenin Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşmaya vardığı acil kredi paketinin koşullarına uyulmamış olacak. Yunanistan'ın kamu borcu 320 milyar euro (362 milyar dolar) seviyesinde ve bunuın GSYİH'ya oranı ise yüzde 175 civarında.

Altın 6 Şubat'ta, ABD'de tarım dışı istihdamın 17 yılın en hızlı üç aylık artışını göstermesinin Fed'in borçlanma maliyetlerini artıracağı beklentisini güçlendirmesi sonucu, 1,228.48 dolara kadar inerek, 15 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Yükselen faizler, altının yatırımcısına yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlamasından dolayı, metalin çekiciliğini azaltıyor.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 yükselerek, ons başına 1,237.80 dolara çıktı. Spot gümüş yüzde 0.5 değer kazanarak ons başına 17.012 dolara çıkarken, platin, Salı günü ons başına 1,204.50 dolar ile 5 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.3 artışla ons başına 1,212 dolara ve palladyum yüzde 0.2 primle ons başına 773.35 dolara yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.