Altına Fed desteği

0
2656

Altın, New York Fed Başkanı William Dudley'in yorumlarının ardından, ABD'nin Eylül ayında faiz artırımına gitme beklentisinin azalması sonrası, üç günlük düşüşünü sonlandırarak değer kazandı. Palladyum beş yılın en düşük seviyesinden yükseldi.

Dudley, dün yaptığı açıklamada, son piyasa kargaşasından sonra, Eylül ayında faiz artırımına gidilmesinin daha az zorunlu olduğunu söyledi. Yüksek faiz beklentisi, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

Spot altın yüzde 0.4 yükselişle ons başına 1,129.28 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 10:59'da 1,128.05 dolara geldi. Metal Şanghay'da, lokal hisse senedi piyasasındaki yükselişin ardından bir haftanın en düşük seviyesine indi.

Küresel hisse senedi satış dalgası, Çin'in 11 Ağustos'taki devalüasyonundan bu yana, hisse senetlerinin toplam değerinde 8 trilyon civarında erimeye yol açtı. Bu durum, yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara dönmesine neden olması ile birlikte, altına destek sağladı.

Sydney'de Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Altın, yatırımcıların riskli varlıklardaki satış dalgası nedeniyle altına yönelmesinin etkisi ile güçlü bir Ağustos ayı geçiriyor," dedi ve "Dudley'in yorumları, faiz normalleştirmesinden ne kadar uzakta olduğumuzun teyidiydi. Orta vadede, altının yönü yukarı" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.