‘Altın’da ibre yukarı mı dönüyor?

0
2574

Altın, yatırımcıların dikkatlerini, iyileşen ekonominin Fed'i faiz oranlarını yükseltmeye yönelteceği spekülasyonuna karşı, fiyatların üç ayın en düşük seviyesine inmesinin talebi güçlendirebileceği beklentisine çevirmeleri ile birlikte değer kazandı.

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Spot altın yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,165.33 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 14:27'de 1,164.37 dolara geldi. Altın Salı günü, doların kazançlarını genişletmesinin etkisi ile, 1,155.30 dolara gerileyerek, 1 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Metal geçen hafta, Cuma günü açıklanan verilerin ABD'de işsizlik oranının yaklaşık yedi yılın en düşük seviyesine indiğini göstermesnin ardından, 2015 yılındaki kazançlarını geri verdi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü, beklenenden daha iyi çıkan istihdam verilerinin Fed'in faizleri artıracağı beklentisini güçlendirmesi sonrası yükselişini beşinci güne taşıdı. Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, bu hafta yaptığı açıklamada, faiz artırımlarının geciktirilmesinin resesyon riskini getireceği uyarısında bulundu.

Singapur'da Australia and New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, "Biraz daha fiziki talebin gelmeye başladığını görebiliriz," dedi ve "Ancak bu safhada, bu talebin dolardaki güçlenmenin getirdiği baskıyı gidermeye yeteceğini düşünmüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Fisher, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, faiz artırımının geciktirilip hızlı yapılmasından ziyade daha erken ancak kademeli yapılmasının daha iyi olduğunu söyledi. Fed politika yapıcıları 17-18 Mart'ta bir araya gelecek. Yüksek faizler, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, Salı günü gördüğü üç ayın en düşük seviyesinden sıçrayarak, yüzde 0.3 değer kazandı ve ons başına 1,163.10 dolara çıktı. Yatırımcılar, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklarını, 9 Mart itibariyle, dokuzuncu gün üst üste azalttı ve bu, Kasım ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini işaret ediyor.

Spot gümüş Salı günü düşüşünü yedinci güne taşıdıktan sonra, yüzde 0.5 yükselerek ons başına 15.7476 dolara çıktı. Spot platin Salı günü ons başına 1,128 dolar ile 2009'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.2 tırmanarak 1,130.50 dolara ulaştı. Palladyum yüzde 0.4 değer kazanarak ons başına 806 dolara yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.