Altında uzun pozisyonlar düşüşte

0
2678

Altın, yatırımcıların Yunanistan krizinin getirdiği risklere rağmen güvenli liman olarak bilinen altından sakınmaları ile birlikte gözden düştü.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre altın destekli exchange-traded fonlardaki (ETF) varlıkların değeri geçtiğimiz ay 300 milyon dolardan fazla geriledi. ABD’nin resmi verilerine göre para yöneticileri, altında 2006’dan bu yana en düşük seviyede net-uzun pozisyon tutuyorlar.

Yunan halkının referandumda kemer sıkma önlemlerine “Hayır” demesinin ardından Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalmak için bir plan ortaya koyması ile ilgili baskılar arttı. Altında volatilite gerilerken, fiyatlar 3 ayın en düşük seviyesine yakın seyrediyor. Spot altın 2011’de gördüğü rekor seviyesinden bu yana yaklaşık yüzde 40 değer kaybetti. Yatırımcılar altın karşısında hisse senedi ve doları tercih ediyorlar.

Altında net uzun pozisyonlar 30 Haziran’da sona eren haftada yüzde 558 gerileyerek 21,480 ile Ekim 2006’dan bu yana en düşük seviyeye indi. ETF'lerdeki varlıklar 6 Temmuz itibarıyla üst üste 6. seans düşüş gösterdi ve 1,589.3 tona geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.