‘Altın’ın önündeki temel engel ne?

0
2578

Petrol, Haziran ayında başlayan düşüş ile birlikte ayı piyasasında işlem görmeyi sürdürürken, emtiada en az bir jenerasyonun en uzun süreli düşüşüne öncülük ediyor.

ALTIN FİYATLARI

Dünyanın en büyük tahvil fonunun eski yöneticisi Bill Gross, “Düşüş, tüketici fiyatlarında olması beklenen artışın yerine ABD’de ‘dezenflasyon’ olduğu anlamına geliyor. Altın alıcıları geçtiğimiz 10 yılın çoğunda tüketici fiyatlarında yükseliş olmasını bekliyordu” dedi.

Altını yakından takip eden enflasyon beklentilerinin göstergesi, 2008’de yaşanan resesyondan bu yana en büyük yıllık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor. Altın geçtiğimiz ay 4 yılın en düşük seviyesinden toparlanırken, Goldman Sachs Group Inc. ve Societe Generale SA fiyatlarda düşüş eğilimli görünümlerini yinelediler. Alternatif varlık olarak nitelendirilen altına talep, dolar ve ABD hisselerinin rallisi ve Fed’in faiz artırımına yaklaşması ile zayıflıyor.

OakBrook Investments LLC. yöneticilerinden Peter Jankovskis, “Enflasyonu unutun. Şu an tüm tartışmalar deflasyon ile ilgili. Petrol fiyatlarındaki düşüş açıkça deflasyonal baskıları artırıyor. Gelecek sene faiz artırımı görebiliriz ve doların yükselmeyi sürdürmesi ile birlikte altının baskı altına girdiğini görebiliriz” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.