Analistler uyarıyor: Dalgalanmalar olacak

0
2498

Borsalar, Ağustos ayının son haftasına girerken uzmanlar sürprizlere açık olunması gerektiğine işaret etti.  Analistler, önümüzdeki hafta ABD Merkez Bankası’nda olan odaklarını Rusya ve Ukrayna gerginliğine çevireceklerini, bu yüzden de küresel boralarda hazır olunması gerektiğine işaret etti.

JEOPOLİTİK RİSKLER DAMGA  VURABİLİR

Başka analistler ise her ne kadar önemli bir veri beklenmese de Ağustos’un son haftasına halihazırdaki jeopolitik risklerin damga vurabileceğine işaret etti. Bu hafta Rusya ve Ukrayna arasında kritik bir toplantı var. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve  Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko, Perşembe günü  Minks’te bir araya gelecek. Geride kalan haftada Rusya’nın Ukrayna sınırına yardım kamyonları göndermesi, NATO’dan eleştiri almış ve bu gelişme piyasalarda satış getirmişti.

PİYASALAR HASSAS

Luschini, küresel ekonomide yukarı yönlü bir hareketi destekleyecek herhangi bir gelişme yaşanmadığından, en ufak bir gerginlikten bile etkileneceğine işaret etti. Analist, “Ne ABD ne de Avrupa’dan borsaları yukarı çekecek bir ekonomik faaliyet yaşanmadığından, önümüzdeki hafta kazançlar yüzde 1 ya da 2 ile sınırlı kalabilir” diye devam etti.

S&P 500 EŞİĞİ ÖNEMLİ

Yatırımcıların ABD gösterge endekslerinden S&P 500’ün 2000 puan eşiğini aşıp aşmayacağını da yakından takip edeceği belirtildi.

Finansal danışmanlık şirketi Janney Montgomery’nin Başyatırım Stratejisti Mark Luschini, CNBC kanalına yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki dönemde tüm dünyayı rahatsız edecek bir gelişme olmadığı sürece, S&P 500’de yükseliş bekliyorum. Baktığımda da Ağustos’un son haftasında temiz bir gündem görünüyor” dedi.

ABD merkezli varlık yönetim şirketi Oppenheimer Asset Management’in analistlerinden Andrew Burkly, S&P 500’ün 2000 puan sınırını aşmasının önemli olduğunu, bu durumda diğer borsalarda da alımların tetikleneceğini söyledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.