Araba satın alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Ehliyetinizi aldınız ve sıra şimdi arabada! Bir anca önce arabanıza kavuşup yollarda yer almak için sabırsızlanıyor musunuz? Biz de sizin için araba satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini araştırdık. İşte araba satın alırken dikkat edilmesi gerekenler;

0
1743

Araba satın almadan önce ilk olarak kullanım amacınıza karar vermelisiniz.

• Aracı kaç yıl süreyle kullanmayı düşünüyorsunuz?
• Kısa mesafede mi kullanacaksınız, uzun yolda mı?
• İş ağırlıklı mı kullanacaksınız, aileniz için mi?
• Hangi konfor elemanlarını istiyorsunuz?

Tüm bu sorularına yanıt bulduktan sonra bütçenizi göz önünde bulundurarak bir araştırma yapmalısınız. Bütçenize göre araba araştırması yaparken de güvenlik faktörünü es geçmemelisiniz.

Araba seçim kısmında araç karşılaştırma sitelerinden faydalanabilir veya çevrenizdeki kişilerden yardım alabilirsiniz. Seçim yapmadan önce arabada hangi özellikler olacağını netleştirmelisiniz. Örneğin;

• Motor hacmi ne kadar olmalı?
• Satmak istediğinizde piyasası olacak mı?
• Benzin mi, dizel mi?
• Hız limiti ne olmalı?
• Güvenlik donanımı nasıl olmalı? Emniyet kemeri, ABS (Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi) ve hava yastığının yanı sıra hangi güvenlik özelliklerini tercih edersiniz?
• Teknoloji sizin için o kadar önemli değil mi? Teknolojik olarak hangi özellikler olmalı?

Arabanızda hangi özellikler olacağına karar verdikten sonra bütçeniz el veriyorsa sıfır araba almayı tercih etmelisiniz. Sıfır araç üretici marka garanti kapsamında olduğundan garanti süresince güvenle ve sorunsuz kullanabilirsiniz. Ayrıca galerilere gittiğinizde test sürüşü yaparak arabayı satın alıp, almama konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Yüksek yakıt fiyatlarını unutmadan yakıt konusunda ekonomik bir aracı tercih etmenizde fayda var. Arabanızı seçtiğinizde trafik sigortasını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Trafikte kendinizi daha iyi hissetmeniz için mutlaka kasko sigortası yaptırmalısınız. Tüm bunların ardından sıra arabayı kullanmaya geliyor. Peki, araba kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

Arabayı yüksek viteste ve düşük devirde kullanmalısınız. Gereksiz gaz ya da frenden kaçınmalısınız. Özellikle dur, kalk trafiğinde lastik havalarına dikkat etmelisiniz. Bunları yaparsanız büyük motorlu ve benzinli araçların tüketimini yüzde 30 ‘a kadar düşürebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.