Artırım ‘Haziran’da mı olacak?

0
2517

New York Fed Başkanı William Dudley, faizi Haziran'da artırmalarına izin verecek koşulların oluşabileceğini söyledi.

ABD basınına konuşan Dudley, son haftalarda açıklanan makroekonomik verilerin ekonominin yavaşladığına işaret ettiğini belirterek, bu durumun faiz artışının Haziranda başlaması olasılığını düşürdüğünü kaydetti. Konuşmasında, "Son dönemdeki verilere ilişkin zayıflık, Haziran ayında faiz artırımı için çıtayı yükseltti" ifadesini kullanan Dudley, öte yandan verilerin gelecek 2 ay içinde toparlanma göstermesinin Haziran'ı tekrar seçenekler arasına sokabileceğini dile getirdi. 

'FAİZ ARTIRIMI KONUSUNDA İSTEKLİYİZ' 

Fed Yöneticisi Jerome Powell ise, enflasyonun düşük olmasına rağmen bu yıl faiz artırımı konusunda istekli olduğunu ifade etti.

Powell yaptığı açıklamada, "Makroekonomik perspektiften bakıldığında, ilk faiz artırımının ne zaman yapılacağından ziyade ondan sonraki artırımların izleyeceği patika daha önemli… Ekonomi öngörülen şekilde ilerlemeye devam ederse bir süreliğine faizleri son derece kademeli artırmak uygun olacak" dedi. Powell, para politikası kararlarının ekonomiyi gecikmeli olarak etkilediğine dikkat çekerek, Fed'in tam istihdam ve yüzde 2 düzeyinde istikrarlı enflasyon şeklindeki iki temel hedefine ulaşmadan "çok önce" faizleri artırması gerektiğini belirtti.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 28-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek, ancak bu toplantıda faiz artışına yönelik bir karar alınması beklenmiyor. Buna karşın, Fed Başkanı Janet Yellen'ın Haziran, Eylül ve Aralık toplantılarını takiben basın konferansı düzenleyecek olması, bu üç toplantıyı daha kritik hale getiriyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.