Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

Ayakkabı, günlük hayatın adeta bir vazgeçilmesidir. Peki, günlük hayatın vazgeçilmesi olan ayakkabıyı alırken nelere dikkat edilmeli? İşte ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler:

0
4380

Ayakkabı seçimi yaparken ayakkabının ayağınıza tam oturmasına dikkat etmelisiniz.

Ayağınızı iyi tanımalı ve ayakkabı seçerken ayaklarınızı 3 boyutlu olarak düşünmelisiniz!

Ayakkabı alırken bileğinizin rahat hareket etmesi ve ağrı yapmamasına özen göstermelisiniz. Bir ayakkabının zamanla esneyeceği düşüncesiyle çoğu zaman rahat olmayan ayakkabılar satın alınır. Beğendiğiniz ama rahat olmayan bir ayakkabı yerine rahat olanları tercih etmelisiniz.

Ayağınız taraklı ise ayak kalıbımıza uygun ayakkabılar seçmelisiniz. Aksi takdirde bir süre sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ayakkabının tabanı kuvvetli ve size enerji veren bir model olmalıdır. Spor ayakkabılar bu nokta da tercih sebebiniz olabilir. Özellikle de uzun yürüyüşlerde spora ayakkabılar çok işinize yarayacak.

Yolda burkulma ve konforsuz yürüyüş sağlamamak adına ayakkabı tabanının geniş olmasını gözden kaçırmamalısınız.

Bir ayakkabı da rahatlık olmazsa olmazlardandır. Sert ürünler rahatsızlık vereceğinden bu tür ayakkabılardan uzak durmalısınız.

Deri ayakkabılar gözenekli yapısı sayesinde ayağı terletmez ve ayağınızın hava almamasından kaynaklı rahatsızlıkları ortaya çıkarmaz. Dolayısıyla ayakkabı satın almadan önce deri ayakkabıları listenizin ilk sırasına alabilirsiniz.

Ayakkabı seçerken, iki ayağınıza birden denemelisiniz.

Kışlık ayakkabı alırken; ayakkabının su geçirmemesini göz önünde bulundurmalısınız.

İnce tabanlı ayakkabılardan uzak durmalısınız.

Uzun süre ayakta kalacaksınız dolgu topuklu ayakkabı modellerini kullanmalısınız.

Ayakkabının kaliteli olmasında her zaman fayda var! Kaliteli markaların indirimlerini takip ederek hem ucuz hem de kaliteli bir ayakkabıya sahip olabilirsiniz.

Yanlış ayakkabı seçimi; mantar, ayak kokusu ve daha birçok soruna yol açabilir. Bunları yaşamamak için ayakkabının kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

Ayakkabı şıklığı tamamlayan önemli bir faktördür ama şıklık uğruna sağlığınızdan hiçbir zaman ödün vermemelisiniz.

Ayakkabıyı sabah saatlerinde almamalısınız. Çünkü uyandıktan yaklaşık 1 saat sonrası vücutta ödemin en az olduğu zamandır. Bu sebeple sabah saatlerinde satın alacağınız ayakkabılar, gün içerisinde vücudunuzdaki ödem miktarı artınca, ayaklarınızı rahatsız edebilir.

Kıyafet alırken nelere dikkat edilmeli?

Mobilya alırken nelere dikkat edilmeli?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.