Aylık finansal plan nasıl yapılır?

Gelirinizi doğru yönetmediğiniz takdirde ay sonunda bir takım finansal sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Böyle sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız aylık finansal plan hazırlayarak bütçenizi kontrol altında tutabilirsiniz. Peki, aylık finansal planı nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Bu planı yapmak için bilmeniz gereken unsurlar:

0
5606

Gelir ve giderinizi not edin

Aylık finansal plan yapmak için öncelikle gelir ve giderinizi yazacağınız bir not defteri edinmelisiniz. Bu not defterlerine gelirinizin yanı sıra her gün düzenli olarak yaptığınız harcamaları yazmalısınız. Bunu yaparak hemen hemen her gün harcadığınız tüm parayı kontrol alabilir ve planlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatı verin

Otomatik ödeme talimatı vermek her ay faturanızı unutma derdini bitirmeyi ve giderlerinizi kontrol altına almayı sağlar. Böylece finansal planınızı daha kolay yapabilirsiniz.

Tasarruf planları oluşturun

Aylık gelir gider dengesini oturtabilmek için harcamalarınızı azaltmalısınız. Gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkararak tasarrufa yönelmelisiniz. Örneğin; sık sık dışarıda yemek yerine evde yemek yemelisiniz. Eğer canınız çok dışarı çıkmak istiyorsa bir çay ya da kahve içmeyi denemelisiniz. Böylelikle en azından bir masraftan kurtularak finansal durumunuzu planlayabilir ve sonrasında zorluk yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Toplu alışveriş yapmayı deneyin!

Finansal planınızı önceden yapmanız sizi ay sonunda kara kara düşünmekten kurtarabilir! Mesela teker teker bir şeyler almak yerine ay içerisinde ihtiyacınız olan her şeyi toptan almayı denemelisiniz. Yiyecek, içecek, kozmetik, şarküteri vs. tüm ihtiyaçlarınızı bir kere de alarak bir ayınızı rahat geçirebilir ve ay sonunda kara kara düşünmekten kurtulabilirsiniz.

Bütçenize göre finansal planınızı yaratın!

Her ay için farklı bir ödeme planı oluşturarak, bütçenize göre harcama yapmalısınız. Örneğin; 2 bin TL kazanıyorsanız 2, 500 TL harcamamalısınız! Böyle bir harcama finansal durumunuzu zorlar ve sizi borca sürükleyebilir. Dolayısıyla atalarımızın da dediği gibi ayağınızı, yorganınıza göre uzatmalısınız!

Para biriktirin

Paranızı doğru yönetirseniz birikim yapabilirsiniz. Birikim içinde finansal piyasalarda tasarruflarınızı değerlendirerek yatırım yapabilirsiniz. Tabii buradaki en önemli husus yatırımı nereye yapacağınız? Yatırım yapmadan önce iyi bir araştırma yapmalı ardından yatırım kararı almalısınız.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.