Babacan’dan geri dönüş sinyali mi?

0
2653

Kasım'da yapılacak genel seçim için gelecek hafta Cuma günü aday listesinin Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilmesi gerekirken, AK Parti'de üç dönem kuralına takıldığı için 7 Haziran'da milletvekili seçilemeyen 10-12 kişinin yeniden aday olması bekleniyor; eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a da bu kapsamda teklif götürülmesi planlanıyor.

AK Parti'nin yarın yapılacak olağan kongresine tek aday olarak gidecek Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, parti tüzüğünde yapılacak değişiklikle, 7 Haziran'daki seçimde üst üste üç dönem seçilme süresini dolduran milletvekili veya belediye başkanlarına da bir defaya mahsus imkan sağlanacağını kaydetmişti.

Bu kapsamda Haziran'daki seçimde aday olup seçilenler de üç dönem kuralına takılmayacaklar ve milletvekilliğine adaylıklarını koyabilecekler. Üst düzey bir parti yetkilisi, üç dönem kuralına takıldığı için 7 Haziran'da listeye giremeyen 70'den fazla milletvekili olduğunu, Davutoğlu'nun bunların içerisinde ilk etapta beş-altı isme teklif götürmeyi düşündüğünü belirterek, "Bunlar arasında Babacan, Enerji eski Bakanı Taner Yıldız, Çalışma eski Bakanı Faruk Çelik ile Kültür eski Bakanı Ömer Çelik var. Bu listeye birkaç isim daha eklenecek" dedi.

Yetkililer, bunların yanı sıra TBMM eski Başkanları Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin, Tarım eski Bakanı Mehdi Eker, Dışişleri eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gibi isimlerin de listelerde yer almasının beklendiğini belirttiler. AK Parti'de üç dönem kuralına takılanlardan Babacan, adaylık için başvuruda bulunmamıştı ancak parti üst yönetimi başvurusu olmayan kişileri de aday gösterebiliyor. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yakın isimler arasında sayılan ve halen Erdoğan'ın başdanışmanlığı görevini yürüten Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, eski Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümrük eski Bakanı Nurettin Canikli'nin de aday listesine eklenmesi bekleniyor. Anketlerde halen tek başına iktidarı yakalayacak bir orana ulaşılmadığını kaydeden bir başka AK Parti'li yetkili, "Partinin hafızası niteliğindeki eski isimlerin aday olması listeyi daha da güçlendirecek. Bunun oy oranımızı olumlu etkileyeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.