Bakır fiyatları 2016’da ne olur?

0
1200

Senem TÜRKANOĞLU/Anapara.com

Bakır ekonomik değeri yüksek olan bir emtia olmakla birlikte finansal piyasalarının popüler yatırım enstrümanları arasında önemli bir yere sahiptir.

Ekonomide talebi yüksek olan bakır, gümüş ve altından sonra en iyi iletken olması sebebiyle ulaşım sanayi, kimya, inşaat, telekominasyon, elektrik endüstrisinde, konut ve kuyumculuk  gibi pek çok sektörde  kullanılmaktadır. Finansal piyasalarda da en fazla trade edilen emtialar arasında olmasında ekonomideki değişimlerle etkileşiminin güçlü olmasına ve potansiyel kar fırsatları yaratmasına bağlıdır. Peki, emtia çeşitleri arasında yer alan bakırın değerini etkileyen unsurlar neler? Öncelikle bakırın değerini etkileyen unsurlara değinelim ardından 2016’da bakır fiyatlarının ne olacağına dair beklentileri paylaşalım.

Bakır fiyatlarını neler etkiler?

Dünyanın en büyük bakır alıcısı Çin’deki büyüme rakamlarının bakır fiyatlarını doğrudan etkilediğini söyleyebiliriz. Ayrıca gelişmiş ülkelerdeki büyüme endüstri üretimini artırdığından bakıra olan talep de artmaktadır. Dolayısıyla bakır fiyatları yukarı doğru hareket etmektedir. Bu sebeple gelişmiş ülke ekonomisindeki koşullar da bakır fiyatları üzerinde etkilidir. Bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin; Amerika’da 2008’de meydana gelen Lehman Brothers krizi sonrası ile bakır fiyatları 4 dolardan 1,5 dolara düştü.

DOLAR 2016'DA NE OLUR? TIKLAYIN

Değerli emtialardan olan altının fiyatlarını etkileyen unsurlar bakır için de geçerlidir. Fakat altında meydana gelen her olumsuz dalgalanma bakır fiyatlarını etkileyemeyebilir.

Dünyanın en büyük bakır üreticisi Şili 

ABD ve Şili dünyanın en büyük bakır rezervlerine sahiptir. Şili aynı zamanda en büyük bakır üreticisidir, ikinci en büyük bakır üreticisi ülke ise Avustralya.  Bakır üreticisi bu ülkelerde meydana gelen gelişmeler doğrudan bakır fiyatlarına yansımaktadır.

2015’te bakır fiyatları ne oldu?

2015 Aralık ayının başında Çin tarafından gelen verilerin Çin’de imalat sektörünün 2009 yılından bu yana en sert daralmayı kaydettiğini işaret etmesinin ardından yaşanan endişelerin bakırdaki kayıpları arttırdığı görüldü. Küresel piyasalarda Çin’de ki yavaşlamanın etkisi günden güne gelen verilerle ve açıklamalarla daha da hissedilmeye devam etti.

2016’da bakır fiyatları ne olur? İşte dünyanın en büyük kuruluşlarının 2016 bakır tahminleri:

SOCGEN bakır için 2016 yılı tahmini 5.000 dolar/ton olarak belirtti.

Goldman, bakır fiyatlarının 2016 yılında 4,725 dolar/ton olacağını tahmin etti.

Barclays PLC, Çin ekonomisindeki yavaşlaması ve azalan global talebi işaret ederek 2016 tahminini 6.200 dolar/tondan 5.625 dolar/tona düşürdü.

GCM Menkul Kıymetler Analisti Bilgen Sakal’a 2016’da bakır fiyatlarının ne olacağı sorduk.

İşte Sakal’ın konuyla ilgili açıklamaları;

2016 yılının ilk haftası ABD tarafından gelen verilere baktığımızda iyimserliğin hakim olduğunu görülürken, Çin tarafında olumsuz tablonun devam ettiği görülmektedir. Bakırın bundan sonraki süreçte kaydedeceği hareketler Çin ve ABD tarafından gelecek haberlerle şekilleneceğe benziyor.

Teknik anlamda bakıldığında emtiada 2012 yılının başından bu yana devam eden istikrarlı düşüş görülmektedir. Önemli destek seviyesi oluşturan 2,2065 seviyesinin kırılmasının ardından 1,8965 seviyesi önemli destek seviyesi oluşturmayı sürdürüyor.

1,8965 seviyesi kırıldığı takdirde sert düşüşler devam ederek en son 2009 yılında görülmüş olan 1,6700- 1,4600 destek seviyeleri hedeflenebilir. Yükseliş beklentisi için 2,2065 direnç seviyesinin üzerinde açılışların gerçekleşmesi önemini korumaktadır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.