Başarılı yatırımcıların stratejileri

Bugüne kadar başarılı yatırım stratejileri üzerine birçok kitap okudunuz ama hala istediğiniz noktaya varamadınız mı? Şimdi bugüne kadar okuduğunuz her şeyi unutun! İşte başarılı yatırımcıların stratejileri:

0
4742

Sabır olun!

Başarılı yatırımcılara baktığımızda hemen hemen hepsinin sabırlı olduğunu görmekteyiz. Sabır bir yatırımcıda olması gereken en önemli özelliklerdendir. Aceleci davranmayıp, yatırım yaparken sabırlı olursanız başarılı olabilirsiniz. Ünlü yatırımcı Warren Buffett da sabır konusunda yatırımcılara güzel önerilerde bulunuyor. İşte Buffett’ın yatırımcılara o tavsiyesi; “Sabırlı olun ve fırsatı kaçırdığınızı düşünerek aceleci davranmayın, panik yapmadan fırsatları kovalamaya devam edin. ” Ayrıca Buffett’ın başarısının ana kaynağı ise yatırımın değerini önemsemesi, disiplin ve tutku şeklinde sıralanabilir.

Duygusallıktan kaçının

Finans piyasalarında duygulara yer yoktur. İşlem yapmadan önce duygularınızla değil mantığınızla hareket etmelisiniz. Çoğu başarılı yatırımcı da böyle bir yol izlemektedir. Unutmayın; duygularınızın sizi yanıltma payı oldukça yüksektir!

Strateji oluşturun!

Doğru strateji başarılı bir yatırımcının olmazsa olmazıdır. Yatırım yaparken doğru stratejiyle hareket ettiğiniz takdirde kazanç elde etme ihtimaliniz maksimuma çıkabilir. Doğru strateji kurgulamak da zaman içerisinde olacaktır. Yatırım yapmaya ilk başladığınız zamanlar elbette ki hatalarınız olabilir ama önemli olan hatalarınızdan ders çıkarıyor olmanızdır. Yaptığınız hatayı tekrarlar ve bundan ders çıkarmazsanız yanılabilirsiniz. Fakat hatalarınızdan ders çıkararak, yolunuza pes etmeden kaldığınız yerden devam edersiniz başarıya ulaşıp, kazanabilirsiniz.

Sermayenizi doğru yönetin!

Başarı için sermaye yönetimi bir hayli önemlidir. Ünlü trader George Soros da sermayesini doğru yöneterek dünyanın en zengin insanları arasında yer almayı başarmış isimlerden sadece bir tanesi. “Başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız, mantıklı adımlar atmalı ve bunları yaparken disiplini elden bırakmamalısınız.” diyen Soros’un yatırımcılara tavsiyesi ise şöyle; “Aşırı hırs, aceleci tavır, sabırsız olmak, başkalarının kararlarından etkilenmek ve yatırım kararlarını başkalarına göre almak yatırımlarda yapacağınız en büyük yanlıştır. Rahat bir şekilde yatırım yapıyor ve dalga geçiyorsanız, bu işte bir terslik vardır. Yatırım yapmak ciddiyet ister ve organize olmanız gerekir. Bu nedenle de sıkıcıdır. Başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız, mantıklı adımlar atmalı ve bunları yaparken disiplini elden bırakmamalısınız. ” Siz de bu tavsiyeler doğrultusunda sermayenizi yöneterek Soros gibi başarılı yatırımcılar arasında yer alabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.