Başbakan: Başçı ile doları görüştüm

0
2830

Başbakan Ahmet Davutoğlu New York'ta yatırımcı ve bankacılarla yapılan toplantılarının başarılı olduğunu, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı ile liranın değer kaybı konusunda görüştüğünü ve TCMB'nin bağımsız olduğunu söyledi.

Davutoğlu dünkü yatırımcı toplantılarının ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilere TL'deki zayıflık konusunda ihtiyaç olması halinde "her türlü önlemin" alınacağını ifade etti. Davutoğlu "Görüşmelerin çok başarılı olduğuna inanıyorum… Aldığımız görüşler son derece olumluydu" dedi.

TL'nin değer kaybının doların küresel çapta değer kazanmasından kaynaklandığını ifade eden Davutoğlu, "Sadece Türkiye'deki tartışmalarla bağlantılı olamaz. Tüm kurumlarımız doların güçlenmesiyle ilgili gerekli önlemleri alıyorlar. İlk yükselişin ardından, dün Merkez Bankası başkanımızla konuştum" dedi.

Davutoğlu daha sonra düşünce kuruluşu Council on Foreign Relations'da yaptığı konuşmada ise TCMB'nin kararlarını alırken bağımsız olduğunu söyledi. Davutoğlu yaptığı konuşmada, "Burada anlamamız gereken Merkez Bankası bağımsızdır ve kararları kendisi almaktadır. Günün sonunda Merkez Bankası'nın ve para politikasının performansı, genel ekonomik performansın bir parçasıdır" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.