Başkan ‘arızalarla’ ilgili konuştu

0
2866

Borsa İstanbul'da 2 gündür yaşanan arızanın ardından Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan CNBC-e yayınında gelişmeleri değerlendirdi.

Turhan, "Göreve başladığımdan beri 6. arıza oldu. Değişim yapıyoruz. Hiçbirşeyi değiştirmeseydik, arıza olmazdı. Değişim ve iyileştirmelerin etkisiyle zaman zaman böyle şeyler oluyor. Borsa arızalanmadı, IT sorunu ama bizden kaynaklanmıyor, bizden kaynaklanmayan yazılım sorunu oldu" dedi.

DÜNKÜ SORUN YAZILIM, BUGÜNKÜ OPERASYONEL HATA

Benzer hatalar tekrar olmasın diye önlem aldıklarına da dikkat çeken Turhan, "Kendi sistemlerimizde de iyileştirmeleri yaptık. Arkadaşlarımız dünkü sorunun yaşanmaması için bütün gece çalıştı, bugünkü yaşanan bir arıza değil, operasyonel bir hata" dedi. Borsa İstanbul'daki çalışmalarla ilgili bilgi de veren Turhan, Borsa İstanbul ekiplerinin şu anda Borsa İstanbul'un kullanacağı 'kod'u yazdığını belirterek açılış-kapanış sırasında 170 adımlık prosedür olduğunu belirtti. Turhan, arızalarla kaybedilen seans süresi itibariyle uluslararası standartlar dışına çıkmadıklarını söyledi.

BORSADA TAM GÜN SEANS UYGULAMASI VADELİ PİYASALAR İÇİN DÜŞÜNÜLÜYOR

Turhan "1 Temmuz'da yeni seans salonumuzda yeni sistemle, yazılımla başladığımızda hedefimiz %99,9995 sürekliliği sağlamak" dedi. "Borsada tam gün seans uygulaması vadeli piyasalar için düşünülüyor" diyen Borsa İstanbul Başkanı, 2015 senesinin Türkiye'de sermaye piyasası yapısının tepeden tırnağa değiştiği bir yıl olacağına dikkat çekti.

BORSADAN ÇIKIŞLAR

Turhan borsadan çıkışlarla ilgili olarak ise "Bu şirketlere baktığımızda çoğunluğu sermaye sahibi yabancı olan şirketler. Bu çıkışları anlayışla karşılıyorum. Düşük oranlı halka açıklığı olan şirketler. Bunların likidite oranı binde 2 sadece." "Bizim için önemli olan likidite ve işlem hacmi" diyen Turhan, borsadan çıkmak isteyen şirketlerle görüştüklerini söyledi. Halka açılacak yeni şirketlerin olduğunu da belirten Turhan, "Halka açıklığı %5'in altında olan tüm şirketlerle görüştük, sıkıntı yok" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.