Big Mac Endeksi Nedir?

Big Mac Endeksi Nedir?

0
1677

Big Mac Endeksi ilk olarak Eylül 1986’da The Economist dergisi tarafından hazırlanmıştır. Mc Donalds’ın ürettiği Big Mac’in farklı ülkelerdeki satış fiyatlarını baz alarak hazırlanan bu endeks, farklı ülkelerin para birimleri veya diğer verilerinin karşılaştırmalarını daha anlaşılabilir bir hale getirmektedir. 1986 yılından 1993 yılına kadar doların satın alma gücündeki değişkenliği gösteren endeks, günümüzde dolar karşısında diğer ülke para birimlerinin de satın alma gücünü göstermek için de kullanılmaktadır.

Big Mac Endeksi nasıl hesaplanır?

The Economist’in düzenli olarak hazırladığı Big Mac endexi temelde bir Big Mac’in farklı ülkeler de sahip olduğu fiyatların karşılaştırılması ile ortaya çıkmaktadır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse: 2017 Ocak ayında yayınlanan son endekse göre ABD’de Big Mac 5,06 dolarken, Türkiye’de 2,75 dolardan satılmaktadır. Buradan yola çıkarak ülkemizin para biriminin ABD Doları karşısında daha düşük değerde olduğunu görebilmekteyiz. Farklı bir örnek vermek gerekirse: endeksin en tepesinde yer alan İsviçre’de Big Mac fiyatı 6,35 dolarken ABD’de 5,06 dolardır. Buna göre İsviçre Frangı ABD Dolarına göre daha değerli bir para birimidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.