Borsa 14 ayın zirvesinden bakıyor…

0
2848

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ilk seansta dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 1.07 değer kazanırken toplam işlem hacmi 1,8 milyar lira oldu. İlk seansta bankacılık endeksi yüzde 1.65 holding endeksi yüzde 1.82 artış kaydederken, en fazla yükselen sektör endeksi yüzde 1.96 ile metal ana sanayi oldu.

Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB)  enflasyon raporunda yüzde 7.6 olan yıl sonu TÜFE tahminini değiştirmemesi ve Başkan Erdem Başçı'nın açıklamalarının ardından yükseliş eğilimini seans boyunca sürdürdü. Endeks ilk seansta en düşük 83.061,71, en yüksek ise 83.818,35 puanı görürken, analistler, endekste Gezi olaylarının başlamasının ertesi günü bırakılan fiyat boşluğunun 84.900 seviyesinde kapanacağını, dolayısıyla bu seviyenin hedef olarak takip edileceğini kaydediyor.

Analistler, öğleden sonra yurt içinde TCMB’nin para ve banka istatistiklerinin, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak imalat sanayi PMI ve yeni konut satışları verisinin takip edileceğini ifade ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.