Borsa çok sert düşüşle açıldı

0
2677

Hisse senetleri bu açılışla birlikte ortalama olarak yüzde 8,15 oranında değer kaybetti

Beklenen 7 Haziran milletvekili seçimleri koalisyon senaryolarının yazılmaya başlandığı sonuçlarla tamamlandı. Ak Parti iktidarının tek başına yönetimi sürdüremeyeceğine dair sonuçlara ilk tepki dolar/TL'nin yüzde 5,3 değer kabederek 2,8086 seviyesine yükselmesi oldu. Borsa İstanbul VİOP30 kontratları ise güne yüzde 6'nı üzerinde kayıpla başladı.

Herhangi bir paritinin tek başına hükümet kuramayacağı görüntüsü ve erken seçim seslerinin yükselmesi sonrasında Borsa İstanbul 100 endeksi yüzde 8.15 değer kaybederek 75.268 puandan başladı. Banka endeksi yüzde 9,55 sınai endeks yüzde 7,5 değer kaybıyla açıldı.

Doğan Grubu hisseleri ile Koza Grubu hisseleri tavan açıldı. En çok yükselen hisseler Koza Maden Koza altın, İpek enerji, Doğan Bursa, Milliyet Pazarlama, Hürriyet Ve Doğan Holding olarak sıralanıyor.

Döviz sepeti yüzde 5'in üstünde yükseldi. Dolar 2,8051 TL'de, euro yüzde 5,30 artışla 3,1153 TL'den işlem ögrmekte.

Bu hafta yurt içinde bugün sanayi üretimi, Çarşamba ilk çeyrek büyüme ve  Perşembe cari açık verileri izlenecek. Öncü göstergelerdeki sınırlı iyileşme, sanayi üretiminin Nisan'da yıllık %3,1 artış göstereceğine işaret ediyor. Yılın ilk çeyreğinde sanayi üretimi yıllık %1,3 artış ile önceki çeyreğe göre (%1,8) ivme kaybederken, tüketici güven endeksi ve üretim endeksleri beklentilerinde de zayıf seyir görüldü. Bu veriler ışığında ekonominin ilk çeyrekte yıllık %1,6 artış göstermesi bekleniyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.