Borsa günü nasıl kapadı? 18.10.2016

BİST-100 endeksi günü yüzde 1.17 yükselişle 78.340 seviyesinden kapattı

0
3235

BİST-100 endeksi güne alımla başlamasının ardından öğleden sonra alımlarını 78.462 seviyesine kadar genişletti. Gün boyu pozitif seyrini koruyan endeks günü yüzde 1.17 yükselişle 78.340 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 4.2 milyar TL oldu.

GÜN İÇİ GELİŞMELER

Haftanın ilk işlem gününe hafif satıcılı bir açılışla başlayan endeks öğleden önce yoğun gündemin etkisi ile kayıplarını 76.991 seviyesine kadar genişletti. Öğleden sonra bu seviyeden gelen tepki alımları ile kayıplarını azaltarak 77.675 seviyesine kadar yükselen BİST-100 endeksi günü yüzde 0.15 eksi puanla 77.437 seviyesinden tamamladı. Endeks yeni güne ise yüzde 0.46 yükselişle 77.796 seviyesinden başladı.

Piyasalarda Aralık ayında faiz artırımı beklentileri devam ederken, ABD’de Eylül ayı TÜFE verisi son beş ayın en sert yükselişini gerçekleştirdi. ABD’de manşet enflasyon Eylül ayında aylık bazda yüzde 0.3, yıllık bazda ise yüzde 1.5 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon ise yine aynı dönemde aylık bazda yüzde 0.1 artış gösterirken, yıllık bazda ise yüzde 2.2 oranında artış kaydetti.Açıklanan verilerde manşet enflasyon beklentilere paralel açıklanırken, çekirdek enflasyon piyasa beklentilerini karşılayamadı.

Başkanlık sistemi ve Musul operasyonuna yönelik açıklamalar ile dolar/TL öğleden önce 3.09 seviyelerinde seyretti. Açıklamalarda bulunan Binali Yıldırım Musul operasyonuna Türk savaş uçaklarının da katıldığını söylemesi ile kurda 3.10 seviyeleri görüldü. Ayrıca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık sistemine dair art arda gelen açıklamaları kurdaki hareketliliğe destek oldu. ABD tarafında ise TÜFE rakamlarının açıklanması ile dolar/TL 3.1140 seviyesini test ederek yeni rekorunu tazeledi.
Hükümetin gıda enflasyonunu dizginleme adına yapacağı düzenlemeler, hükümet içerisinden farklı görüşlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi geçtiğimiz günlerde,enflasyon sepetinde gıdanın yüzde 24’lerde olan ağırlığının yüzde 20’nin altına inmesi gerektiğini, düzenlemenin her yıl sonunda yapılacak çalışmalar kapsamında gerçekleştirileceğini söylemişti.

Bugün ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yapılması planlanan düzenleme ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, TÜFE sepetindeki ağırlıkların hane halkı anketleri ile belirlendiğini ve herhangi bir müdahalenin kesinlikle söz konusu olmayacağını söyledi. Konu üzerinde şimdilik belirsizlik hakim.

Bu hafta TCMB para politikası toplantısında faiz kararı açıklanacak. Piyasalarda faiz indirimlerine devam edilmesi beklentisi mevcut. Hafta sonu çıkan bazı haberlerde Fitch’in Washington’daki IMF ve Dünya Bankası toplantılarında gelişmekte olan ülkeleri değerlendirdiği bir sunumda belirlediği 7 kriterin 4’ünden geçemeyen Türkiye için olumsuz bir sonuç ortaya koydu. Not indirimi habercisi olabileceği olarak yorumlanan bu gelişme doların güçlü kalmasına neden olabilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.