Borsa İstanbul’da kazandıran hisse senetleri nasıl belirlenir?

0
7213

Yatırım yapmak deyince döviz ve altın ile beraber insanların aklına gelen borsada para kazanmanın yolu doğru hisse senetlerine yatırım yapmaktan geçer.

Borsa İstanbul’da kazandıran hisse senetlerini belirlemek için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunuyor.

Şirketlerin kar ve zarar durumuna dikkat edin

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerde yaşanan değişim ve gelişimler, hisse senetlerinin fiyatları üzerinde önemli etkileri vardır. Bu değişimler de şirketlerin yayınladığı dönem sonu kar ve zarar tablolarından takip edebilirsiniz.

Dönem sonu karı beklentileri doğrultusunda gerçekleşen ve dönem başında belirlediği hedeflerine ulaşan şirketlerin hisse senetleri, değer kazanacağını aklınızdan çıkarmayın, aynı zamanda temettü dağıtımı yapan şirketlere denk geldiğiniz zaman bu avantajdan da faydalanarak beklediğinizden daha iyi bir kar elde edebilirsiniz.

bist

Şirketlerin dönem sonu büyüme oranlarına dikkat edin

Borsa İstanbul’da şirketlerin kar – zarar oranları gibi dönem sonu büyüme verileri de, hisse senetlerinin fiyatları üzerinde önemlidir. Bir hisse senedinin kar getirip getirmeyeceği konusunda önemli bir gösterge olan dönem sonu büyüme rakamlarını iyi analiz etmelisiniz.

Örneğin, bir şirketin büyüme oranı çok yüksek çıkmışsa, hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Rakamlardaki aşırı büyüme, gerçekçi olmayabilir

Şirketlerin kredibilite durumlarına dikkat edin

Yatırım yapmayı düşündüğünüz şirketin, kredi durumunu incelemeniz, şirketin mali durumu hakkında size önemli bilgiler verecektir.  Bunun içinde son dönemde şirketin ne kadar kredi kullandığına ve ödemelerine bakabilirsiniz. Örneğin, şirket, değerinin yüzde 25’ini aşmayacak şekilde kredi kullanmışsa, bu şirketin hisselerini olumlu olarak değerlendirebilirsiniz.

borsa-yatirimi

Şirketlerin istihdam raporlarına dikkat edin

Şirketlerin kar ve zarar durumları, dönem sonu büyüme oranları ve kredibilite durumları ile birlikte mutlaka şirketlerin istihdam raporlarını da analiz etmelisiniz. İstihdam oranlarının yüksek olması şirketin hisse senetleri için olumludur. Aynı şekilde işten çıkarmalar sebebi ile istihdam oranlarının düşmesi şirkette bir daralmayı işaret edebilir.

Örneğin, bankacılık sektöründe işten çıkaran şirketlerin hisse senetlerinden uzak durmalısınız.

Sektör gelişimleri takip edin

Şirketin faaliyet gösterdiği sektörel gelişmeler de hisse senetlerinin performanslarını etkileyen etkenlerin başında geliyor. Örneğin, tuşlu telefonlarının yerini aşan dokunmatik ekranlı telefonların alması piyasadaki birçok şirketi etkilemiştir.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.