Borsada 80 bin seviyesi görülebilir

0
398

Bloomberg ekranlarının kıpkırmızı olduğu bir günde Türkiye piyasaları dünyadan olumlu ayrıştı. Küresel piyasalar beklentilerden zayıf gelen ABD perakende satışlar ve Avro bölgesi sanayi üretimi verileri ile sert bir şekilde geriledi. Küresel risk iştahına duyarlı Borsa İstanbul sürpriz bir şekilde %1,3 yükselerek değer kazanan çok az gelişmekte olan piyasadan birisi oldu.

İzlanda’yı 1-0 yenerek Euro 2016 vizesini almamız dışında dün Türkiye cephesinde olumlu bir gelişme yok. Petrol fiyatlarında %50’nin üzerindeki gerilemeye rağmen cari açığın milli gelire oranı %5’in üzerinde. Portföy çıkışları nedeniyle finansman tarafı zayıf seyrediyor. Sene başından beri rezervlerdeki gerileme 3 milyar dolara ulaştı.   

Piyasalardaki olumlu havanın bugün de devam etmesi bekleniyor. ABD vadeli piyasalarındaki yükseliş ve gelişmekte olan para birimlerindeki değer kazancı Borsa İstanbul’un %0,5’in üzerinde değer artışı ile açılacağını ve 80.000 seviyesini test edebileceğini gösteriyor. Küresel risk iştahındaki artışa paralel En Çok Önerilenler listemizden Enka’yı çıkartıp ve banka ağırlığımızı %43’e yükselttik.
Bugün yurtiçinde Temmuz ayı işsizlik rakamları, yurtdışında ABD işsizlik başvurusu ve tüketici enflasyonu verileri izlenecek. Politika cephesinde günün sürprizi MHP lideri Bahçeli’nin seçim sonrasında mecliste 5. Bir partinin çıkabileceği sözleri.  Bahçeli’nin açıklaması Ak Parti’nin tek başına gelemediği, MHP ve CHP’nin birlikte 276 milletvekiline ulaşamadığı bir senaryoda Ak Parti’den kopan milletvekillerinin yeni bir oluşuma imza atarak üç ayaklı bir koalisyonun önünü açabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Serhat Gürleyen – İş Yatırım

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.