Borsada kazandıran özel stratejiler

0
5923

Borsada yatırım yapıyor ve hala hedeflerinize ulaşmıyorsanız işte size borsada kazandıran özel stratejiler…

Aysel AYDEMİR

Yatırımcı profilinizi belirleyin

Her şeyden önce kendinizi tanımanız, ne istediğinizi bilmeniz, yatırım stratejilerinizin tüm aşamalarının başarıya ulaşması açısından çok önemlidir. Aşağıda ki sorular yatırımcı profilinizi belirlemenizde ve profilinize uygun strateji geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Doğru psikolojiye sahip misiniz? ( Kişisel olarak mutlu & mutsuz), Para kaybetmekten ne kadar korkuyorsunuz? Sabırlı mısınız? Duygusal mısınız? Analizleri dikkate alır mısınız? Teknik ve temel analiz bilginiz yeterince iyi mi? Hesabınıza uygun lot miktarını belirlediniz mi? Olası işlemlerinizin zarar durumunda B planınız hazır mı? Pozisyonunuzda değişiklik yapıyor musunuz? Piyasayı ne kadar süre izleyebiliyorsunuz? Sahip olduğunuz pozisyonu ne kadar süre taşıyabilirsiniz?

DOLAR NE KADAR?

İşlem disiplini geliştirin

Borsada yatırım yapmadan önce bir metodoloji geliştirin ve buna bağlı kalın. İşlem stratejisi, portföy büyüklüğü, alım satım seviyeleri, stop ve limit noktaları… belirleyin ve tüm işlemlerinizi gerçekleştirirken kararlılıkla uygulamaya çalışın.

Yatırım yapacağınız piyasayı ve hisseyi tanıyın

Yatırım yapmak istediğiniz piyasayı ve işlem yapacağınız ürünleri tanımanız başarılı işlem stratejileri geliştirmenizde faydalı olacaktır. Şu soruların ve benzeri sorulara cevap acamanız size yardımcı olacaktır. Borsa nedir, piyasanın özellikleri nelerdir, piyasa nasıl işliyor ve nelerden etkileniyor, işlem yapmak istediğiniz hissede kar zarar beklentisi, temettü oranı ve ödeme zamanı, bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı oranı ve zamanlaması… Bu gibi hissenin fiyatını direkt etkileyen datalar hakkında cevaplar aramanız stratejilerinizin bilinçli oluşturmanıza katkı sağlayacaktır.

BORSADA NASIL OYNANIR? TIKLAYINIZ!

İşlem tecrübesi kazanın!

Borsada daha önce işlem yapmadıysanız veya işlem tecrübeniz yoksa, işlem adımları, T+2, piyasada kullanılan terimler, açığa alım satım gibi piyasanın işleyişi ile ilgili teknik konularda  bilgi edinebilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz hisse senedini küçük lotlarla alıp piyasa davranışını izleyebilirsiniz. Hissenin piyasadaki gelişmelerde verdiği tepkiyi görmeniz piyasa davranışını ölçmeniz açısından fayda sağlayacaktır.

Piyasada tecrübeli olsanız bile işlem gören ürünlerin karakteristik özellikleri vardır. Mevsimsellik, döviz riski, faiz riski, emtia riski gibi dolayısıyla küçük lotlarla işlem yapmaya başlamak ve işlem stratejilerinizi denemek enstrümanı tanımak açısından faydalı olmaktadır.

EURO NE KADAR?

Zarar kes/Kar al emirlerini vermeyi atlamayın

Borsa global ve yerel piyasalardaki ekonomik, siyasi, jeopolitik gelişmelerden etkilenir. Yatırımlarınızın bekleyen fiyat hareketlerine karşı korumak ve karınızı realize edebilmek adına her pozisyon için uygun bir “zarar kes” ve “Kar al” emrinizi aktif etmelisiniz.

Yatırım miktarınızı belirleyin

Yatırımcının en büyük düşmanı kaybetme korkusudur. Dolayısı ile kendinizi güvende hissedeceğiniz yatırım stratejinizi destekleyen bir başlangıç seviyesi daha sağlıklı işlemler yapmanıza yardımcı olur.

Gündemi takip edin

Borsa  fiyatlar, enflasyon, işsizlik, faiz, tüketim ve üretim değerleri gibi makroekonomik faktörlerden, siyasi ve jeopolitik olaylardan etkilenir. Yatırım yaptığınız enstrümanın hangi ekonomik ve siyasi gelişmelerden etkilendiğini takip etmeniz, gündemi yakalamanız, fiyat hareketlerinde doğru stratejiler geliştirmenize yardımcı olur. Gündemi ve piyasa uzmanlarının analizlerini takip edin. Yetersiz kaldığınızı düşündüğünüzde işlem yaptığınız kurumun uzmanlarından yardım isteyin. Böylece yanlış pozisyon açmanın risklerini en aza indirebilirsiniz.

EN ÇOK YÜKSELEN HİSSELER!

Trendi anlamaya çalışın

Günlük fiyat hareketlerinden oluşan trendler enstrümanın kısa, orta ve uzun vadede de yönünü anlamanıza yardımcı olur. Piyasa davranışlarını, destek-dirençlerini, dip ve zirve, işlem hacimlerinin gelişimi gibi birçok veriyi size sunar. Trendi oluşturan fiyatlar kısa vadede nasıl bir gelişme sergilerse sergilesin çok yüksek ihtimalle uzun vadedeki yönünü korur. Siyasi ve ekonomik konjonktür trendin yönünü belirler. Bu nedenle yatırım yaptığınız paritenin mevcut trendini bilmek yatırım riskinizi önemli ölçüde azaltır. Trend yönünde açmadığın bir pozisyonun zarar etme olasılığı çok yüksektir.  Trend yönüne yapacağınız yatırım ise kısa vadede zarar etse bile normal şartlarda uzun vadede lehinize çalışır.

Yatırımcı günlüğü

Yatırım yaparken, geriye dönük işlemlerinizi görmek, iyi stratejilerinizi belirlemek ve hatalarınızdan ders çıkarmak için günlük veya not tutmaya çalışın. Yatırımcı günlüğünüze işlem büyüklüğünüz, alış-satış-kar-stop loss seviyelerinizi ve size yardımcı olacağını düşündüğünüz bilgileri yazın. Yatırımcı günlüğü, işlem alışkanlıklarınızı görmenizde ve işlem disiplininizi geliştirmenizde inanılmaz fayda sağlar.

Günün sözü:Yanımdaki herhangi bir trader’dan daha iyi değilim, sadece hatalarımı kabul etmekte ve bir sonraki fırsata yönelmekte daha hızlıyım.

George Saros

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.