Bu seviye borsadaki yönü belirleyecek

0
2716

Yurtiçi negatif ayrıştı…

BIST 100 endeksi dün 72.895 – 71.992 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 72.003 seviyesinden yüzde 0,07 değer kaybı ile tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,15 değer kaybederken, sanayi endeksi ise yüzde 0,24 değer kazandı

Dün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı takip edilmedi. Çin’de yeni parasal teşvik söylemleri Shanghai Composite endeksinde toparlanma meydana getirirken Asya borsalarının da bundan pozitif etkilendiğini gördük. Japonya Başbakanı ABE kurumlar vergisinin 2016 mali yılı içinde azaltılabileceğini söylemesi Nikkei başta olmak üzere Asya borsalarında pozitif etkiyi devam ettiren unsur oldu. Gelen olumlu haberlerden sonra Avrupa borsaları pozitif açılırken önceki gün pozitif gelen büyüme verisinin etkisinin devamını izledik.

ABD tarafında da veri akışının sakin olduğu günde borsalar önceki gün yaşanan rallinin ardından gelen kar satışlarıyla birlikte geriledi.

Yurtiçinde veri akışının sakin olduğu günde Borsa İstanbul küresel piyasalara ayak uydurarak güne yüzde 1 primli başladı. Ancak bu yükselişini sürdüremeyen borsa gün içerisinde gelen satışlarla birlikte günü yatay negatif kapattı. Yurtiçindeki terör faaliyetlerinin ve sonrasında yaşanan olayların sürmesinin yarattığı belirsizliğin  yanında ekonomik risklerin artması yurtiçini negatif ayrıştırdığını görüyoruz. Bugün yurtiçinde cari açık ve 2015 2. çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Düşen petrol fiyatlarına karşı cari açıkta bir türlü beklenen geri çekilme yaşanamaması Türkiye’nin kredibilitesini olumsuz etkilemekte. Dış talepte görülen zayıflama cari açığın beklentilerden olumsuz gelmesine yol açabilir. Büyüme verisinin öncüsü kabul edilen sanayi üretim verilerinin beklentilerin altında kalması ve zayıf talep büyüme verisini olumsuz etkileyebilir. 2015’in ilk çeyrek büyümesi %1,3 açıklanmıştı. Piyasalar 2. çeyrekte  yüzde 0,7 büyüme bekliyor. Bir önceki çeyreğe göre beklentilerin azalış yönünde olması ekonomik görünümün kötüye gittiğinin göstergesi. Büyümede yaşanacak yavaşlama kurlarda artışı tetikleyecekken borsa tarafında satışları hızlandırabilir.

Teknik olarak endekste 72.000 desteği önemlidir. Bu seviye altında endekste satış baskısı artabilir. Bu kapsamda 69.800 desteği ön planda olacaktır. Endeksin 72.000 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ise 74.500 direnci izlenecektir.

ALB Menkul Değerler

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.