Bu uyarı hisse senedi yatırımcısına

0
2657

ABD merkezli takip firması TrimTabs’e göre yatırımcıların son birkaç ay içinde ETF'lere yoğun ilgisi hisse senetleri için uyarıcı sinyaller veriyor.

HİSSE FİYATLARI

Araştırmaya göreson dört beş hafta içinde ETF’lere akış pozitif oldu. Devam eden olumlu hava bazı yatırımcılar için iyi bir şey olabilir ancak bazıları piyasalar çok coşkulu hale gelmesinin sert geri çekilme ile sonuçlanacağını düşünüyor.

TrimTabs ayrıca 26 Kasım’a kadar bir ay boyunca bu ETF’lere girişin 42,9 milyar dolar olduğunu belirtti ve bu seviyenin Aralık 2007’den (son boğa piyasası bitti kısa bir süre sonra) bu yana görülmemiş kadar yüksek olduğunu vurguladı. Bu rakam ayrıca yıllık ortalamayı beşe katladı.

TrimTabs Başkanı David Santschi Pazar günü geç saatlerde yayımlanan notunda; "Yatırımcıların söylediklerinde ve yaptıklarında çok coşkulu bir hava seziyoruz” derken kaldıraçlı işlem yapanların da nötr’e döndüğünü ekledi.  Santschi, piyasalardaki yaygın pozitifliğin sadece başka bir "uyarıcı işaret" olduğunu kaydetti.

BIST'TE SON DURUM

TrimTabs araştırmaları ayrıca orta vadeli göstergelerin daha az olumlu görünüş sergilediğini gösterdi.

Santschi, bu göstergelerin yakın zamanda ABD hisse senetlerinde bir düzeltme ya da bir ayı piyasasınaişaret olmadığını ifade ederken hisse senedi fiyatlarının önümüzdeki birkaç hafta boyunca aynı seviyelerde seyredeceğine inandığını belirtti.

S&P 500 Endeksi Ekim ayı ortalarındaki sert satışa rağmen yılbaşından bu yana yüzde 14 oranında yükseldi. FED’in varlık alım programıyla piyasalardaki fazladan likidite altı yıllık boğa piyasası yarattı. Bununla beraber parasal genişlemenin sona erdirilmesi tartışmaları nedeniyle yatırımcılar gergin bir yıl geçirdi. Ancak Bazı yatırımcılar tarafından beklendiği gibi hisse senetleri keskin düşüş yaşanması.

Piyasalardaki boğa iklimi geçen haftaki AAII Yatırımcı Duyarlılığı Anketi tarafından da vurgulandı. Ankete göre 26 Kasım ile biten haftada bireysel yatırımcıların yüzde 52’sinin piyasalar konusunda iyimser olduğu belirlendi.

İngiltere'de Neil Woodford ve ABD’de Warren Buffett gibi başarılı yatırımcılar piyasalardaki görünümün tersi bir perspektiften hareket ediyor ve ve TrimTabs’in altını çizdiği bu uyarıcı işaretlerin yatırımcıların dikkatini çekeceği tahmin ediliyor.

AncakHargreaves Lansdown Kıdemli Analisti Laith Halef, piyasalardaki eğilimin tersine yatırımın basit olmadığını söyledi. Halef, tersine yatırımın sadece piyasadaki eğilimin tersine hareket olmadığını bununla beraber bir kaç hafta boyunca yapılan dikkatli gözlemlere dayanarak hareket edildiğini kaydetti. Halef; “Yatırım yapılan varlığın temel yatırım durumunun dikkatlice incelenmesi gerekiyor” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.