Bütün hesaplar sil baştan

0
2995

MHP'nin son dakika kararıyla dördüncü tur oylamada geçersiz oy kullanması İsmet Yılmaz'ın önünü açtı.

HDP: "KOALİSYON SEÇENEĞİ AKP-MHP HATTI ÜZERİNDE YÜRÜYECEK"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a göre, MHP'nin AK Parti adayına dolaylı desteği olası kaolisyon için de belirleyici olacak. Demirtaş, "Koalisyon seçeneği AKP-MHP hattı üzerinden yürüyecek. Koalisyon kurulabilir ancak uzun süreli olmaz. İlkesizlik üzerine bir koalisyon antidemokratik kurulabilir, meşrudur ama sert bir hdp muhalefetiyle karşılaşacaklar" dedi.Demirtaş, Başbakan'ın kaolisyon fikrine daha sıcak olduğunu ancak Cumhurbaşkanı'nın erken seçim istediğini savundu. Buna karşın erken seçimi çok güçlü bir seçenek olarak görmediğini belirten HDP Eşbaşkanı, olası bir erken seçimden HDP'nin güçlenerek çıkacağını söyledi.

CHP'DE HAYAL KIRIKLIĞI

MHP'nin Meclis Başkanlığı seçimindeki tavrı CHP'nin koalisyon hesaplarında da hayal kırıklığı yarattı. CHP Sözcüsü Haluk Koç, “Çok da yakışıyorlar. Allah yollarını açık etsin” dedi.

DAVUTOĞLU'NDAN KOALİSYON YANITI

MHP'nin bu tavrını olası bir koalisyon için işaret sayan muhalefete yanıt Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Davutoğlu "TBMM Başkanlığı seçimi ile koalisyon arasında hiçbir irtibat yoktur. urada AK Parti olarak çok ilkeli siyaset takip ettik. Çok net pozisyon ortaya koyduk. Kendi adayımızı gösterdik. Bizim için baştan itibaren, 7 Haziran akşamı, balkonda yaptığım konuşmadan bu ana kadar ben hiç kimseyi dışlamamak gerektiğini, her partinin bu sürece katkıda bulunması gerektiğini söyledim. Bu açıdan MHP, CHP ile HDP ile yapılacak görüşmelerimiz olacak ama tabii bizim önceliklerimiz, tutumumuz var. Bütün taraflarla görüşeceğiz" dedi.

MHP CHP'YE DE TEPKİLİ

MHP ise HDP'nin doğrudan ya da dolaylı yer aldığı tüm koalisyon seçeneklerine kapısını tamamen kapatmış durumda. MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP'ye de tepkili.. Bahçeli, "Sayın Kılıçdaroğlu, şahsıma başbakanlık teklifinde bile bulunmuş, bizi HDP ile yan yana koymuştur. Merakımdan soruyorum Kılıçdaroğlu? Başbakanlık makamına şahsıma lütfetme yetkisini kimden ve nasıl almıştır? Bu ne pişkinliktir" Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşmasından sonra, 45 günlük hükümet kurma süreci başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini önümüzdeki hafta salı günü Başbakan Ahmet Davutoğlu'na vermesi bekleniyor

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.