Büyüme güçlü bir şekilde devam ediyor

0
457

Bugün açıklanan Türkiye'nin ikinci çeyrek GSYİH büyüme rakamlarının beklentileri aşmasına üzerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, büyümenin güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi.
Zeybekci yaptığı yazılı açıklamada, bugün açıklanan 2. Çeyrek büyüme verilerine göre Türkiye'nin 2. Çeyrekte %3,8 gibi dünyada çok az ülkenin ulaşabildiği bir büyüme oranını yakaladığına değinerek, "Ekonomideki büyüme güçlü bir şekilde devam ediyor" dedi.

Zeybekci açıklaması şöyle; 

"Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyümesi ilk çeyrek için %2,3’ten %2,5’e revize edildi.
Birinci çeyrekte %2,5 büyüyen ekonomimiz, o dönemde piyasaları şaşırttığı gibi  2. Çeyrekte de yakaladığı ivme ile piyasaları şaşırttı. Piyasaların, küresel gelişmelerin etkisinde kalarak biraz daha kötümser şekilde resme baktığını düşünüyorum.

Çeşitli defalar kamuoyunu bilgilendirici şekilde düzenlediğimiz toplantılarda beklentilerimizin 2. Çeyrekten itibaren daha güçlü bir büyüme olduğunu belirtmiştik.
Büyüme, yılın ilk yarısında büyük ölçüde iç piyasadaki tüketim kanalından desteklendi. Daha önce belirttiğimiz gibi, büyüme bu yıl büyük ölçüde tüketimin olumlu katkısı ile yüksek çıkacak. Nitekim 2. Çeyrekte hanehalkı tüketim harcamalarının sabit fiyatlarla %5,6  kamu tüketim harcamalarının sabit fiyatlarla %7,2 arttığını görüyoruz.

Türkiye, küresel ekonominin 2. Çeyrekteki yavaşlamasına rağmen büyüme hızını artırabilmiştir. Kamuoyunun bilmesini isteriz ki %3,8’lik bir büyüme uzun yıllardır görülmeyen ölçüde zorlu bir küresel ekonomide başarılmıştır. Yanıbaşımızdaki en büyük ekonomik blok olan AB’nin ikinci çeyrek büyümesinin %0,4 olduğu, Çin’de sermaye piyasalarının sert bir deprem yaşadığı ve çevre ülkelerdeki siyasi gelişmelerin tüm bölge ekonomilerine olumsuz yansıdığı bir dönemde Türkiye %3,8 gibi bir büyüme başarısı kaydetmiştir.   

Hiç şüphesiz bu başarı, Türkiye ekonomisine güvenen iş dünyasından çiftçilerimize ve işçilerimize kadar, alınterini ortaya koyan 78 milyon halkımıza aittir.
İhracat küresel gelişmelerden dolayı, 2015 yılı başından itibaren büyümeye pozitif katkı sunamadı. Ancak önümüzdeki dönemde, ihracatın büyümeye katkı vermeye başlaması ile Türkiye’nin olması gereken %5’lerin üzerinde büyüme seviyesine doğru yöneleceğini söyleyebiliriz." 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.