Cari açık Nedir?

Cari açık; bir ülkenin ürettiği ürünlerden daha çok tüketime gitmesi yani harcaması cari açık olarak tanımlanabilir. Peki, bir ülke ürettiğinden daha fazla harcasa ne olur? Bir ülke ürettiğinden daha fazla harcama yaparsa borçlanır. İşte bu durumda da cari açık oluşur.

0
3065

Cari açığı daha iyi anlamanız için basit bir örnek verelim. Örneğin; 2 bin TL maaş alıyorsunuz ve aylık harcamanız 3 bin TL. Yani aldığınız maaştan daha fazla harcama yapıyorsunuz, ay sonunda da borçlanıyorsunuz. Böylelikle de sizin cari açığınız doğuyor. Ülkelerde durum nasıl? Bir ülkenin başka bir ülkeye ihtiyacı olmaması için cari açık oranının düşük olması ya da hiç olmaması gerekmektedir. Dolayısıyla cari açık bir ülke ekonomisi için oldukça önemlidir.

Cari denge nedir?

Cari denge; bir ülkenin döviz geliri ve gideri arasındaki ilişkiyi ifade eder. Bir ülkeden çıkan döviz o ülkeye giren döviz miktarından az ise bu durumda cari fazlalık olarak nitelendirilir. Bir ülkeden çıkan döviz tutarı o ülkeye giren dövizden fazla ise cari açık oluşur.

Cari denge formülü ise şöyledir;
Cari Denge = Mal Dengesi + Hizmetler Dengesi + Yatırım Gelirleri Dengesi + Cari Transferler
Bu formülün sonucunda ortaya çıkan değer olumluysa cari açık meydana gelmez. Fakat olumsuz bir sonuç çıkarsa cari açık olduğuna işaret eder.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.