Trend Nedir?

Trend; fiyatların belirli bir zaman içerisindeki yükseliş, düşüş ve durağan yönünü gösteren teknik analiz yöntemidir. Özellikle teknik analiz için fiyat eğilimleri bir hayli önemlidir. Çünkü fiyatlar genellikle trendler doğrultusunda hareket eder.

0
8006

Teknik analizde en sık kullanılan araçlarından biri de trend çizgileridir. Trendler; iki veya daha çok uç nokta birleştirilerek oluşturulmaktadır. Dolayısıyla doğru trend çizgisi çekmeyi öğrenmek ve trend çizgisini kullanarak mevcut trendi belirlemek önemlidir. Trendler fiyatların gittiği yönü gösterdiğinden kısa, orta ve uzun vadeli olarak değişebilir. Bir trend bir yıldan uzun bir süredir devam ediyorsa buna uzun vadeli trend denilir. 1 ve 3 ay arasındaysa orta vadelidir. 1 aydan daha az kısaysa da kısa vadeli trend olarak adlandırılır.

Trendler üç çeşittir; yükselen, alçalan ve yatay trend. Bu trendleri kısaca açıklayalım. Yükselen Trend: en az iki dip noktasının birleştirilmesiyle çizilir ve destek görevini görür. Düşüş Trendi: Fiyatlarda görülen uzun süreli düşüşlere denir. Yatay Trend: Yönün belli olmadığı zamanlar ve eğilimlerde oluşan trendlerdir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.