Çin devalüasyonu reddediyor

0
582

Çinli yetkililer, ülke para biriminin tek yönde hareket etmekte olduğu söylemine karşı çıkıyor.

Çin'in finansal ve ekonomik işlerden sorumlu merkezi grubunun direktör yardımcısı Han Jun, New York'ta yaptığı açıklamada, politika yapıcılarının para biriminin istikrarlı seyreceği tahhüdünde bulunması ile birlikte, yuana karşı oynamanın başarısız olacağını ve büyük çaplı bir değer kaybı beklentisinin "gülünç" olduğunu söyledi.

Han, "Çin yuanının dizginleri olamyan vahşi bir at gibi hareket edeceği düşüncesi saf bir hayal," dedi ve yuanda kısa pozisyona gitmenin başarılı olmayacağını sözlerine ekledi.

Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) araştırma biriminin baş ekonomisti Ma Jun, bankanın internet sitesinde dün yayınlanan değerlendirmesinde, "Yatırımcılar, PBOC'un yuanın dolar karşısında günlük referans kurunu belirlerkenki hareketlerinina rkasındaki niyeti yanlış anladı," dedi ve kur fiksinglerinin önceki günkü kapanış fiyatına ve yuanın değerlendiği döviz sepetindeki değişikliklere bağlı olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

Bu yorumlar, politika yapıcıların, güçlü sermaye çıkışlarının olduğu bir ortamda, para biriminin dolar karşısında beş yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, yuanda devam eden hızlı bir değer kaybı olacağı yolundaki beklentiler kırmaya çalıştığını gösteriyor. Hong Kong'da gecelik yuan borçlanma maliyetleri iki katına çıkarak rekor seviyeye ulaştı ve offshore yan Çin Merkez Bankası'nın müdahale söylentileri ile birlikte dört ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.