Davutoğlu’ndan asgari ücret talimatı

0
2566

Hükümet programı çalışmaları kapsamında işçi ve işveren temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, asgari ücretin 1,300 liraya çıkarılacak olmasının KOBİ'lerde oluşturacağı sıkıntıların aşılması için, vergi ve sosyal güvenlik primi maliyetlerinde işverenin yükünü azaltacak çalışma başlatılmasını istedi. Davutoğlu, ilgili bakan ve bürokratlar dün akşam TÜSİAD, TOBB, Türk-İş, Hak-İş, TESK ve TİSK gibi örgütlerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya katılan üst düzey bir yetkili Reuters'a, Davutoğlu'nun yeni hükümetin önceliğinin seçim beyannamesindeki taahhütler ve reformlar olduğunu belirttiğini söyleyerek, "Asgari ücretin 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 1,300 liraya çıkarılmasının KOBİ'ler üzerinde sıkıntı yaratabileceği endişesinin dillendirilmesi üzerine Başbakan'ın bir talimatı oldu. Kamu bu konuda neler üstlenebilir, bu konuda bir çalışma yapılacak" dedi.

AKP yüzde 49.4 oy alarak 317 milletvekiliyle tek başına iktidara gelme hakkını elde ettiği 1 Kasım seçimleri öncesinde asgari ücretin 1,000 TL'den 1,300 TL'ye yükseltileceğini vaat etmişti. Ancak makroekonomi açısından bütçe disiplininden sapma ve enflasyonda artış anlamına gelebilecek bu adım, reel sektör tarafında ise üretimin diğer ülkelere kayması, işten çıkarma ve istihdamda daralma riskini beraberinde getiriyor. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Yetkili, iş dünyası temsilcilerinin önümüzdeki dönemde yatırım ortamının iyileştirilmesi için reformlara yönelinmesini talep ettiğini de kaydetti. Bir başka yetkili de, işverenlerin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yatırım yapan firmaların, batıdakilerden farklı avantajlara sahip olmaları gerektiğini vurguladığını belirterek, "Şirketler sicillerinin temizlenmesini istediler.

Aynı zamanda vergilerin doğuda daha düşük tutulmasını, belki asgari ücretin bile farklı belirlenmesini istediler" dedi. Aynı yetkili, yüzde 30 asgari ücret zammı konusunda da "Davutoğlu kesinlikle geri adım atmayacaklarını, bu konunun artık tartışma dışı olduğunu belirtti. Ayrıca şirketlerden ihracata odaklanmalarını istedi" diye konuştu. Toplantıya katılan üst düzey bir başka yetkili de, iş dünyası temsilcilerinin yatırım ortamının iyileştirilmesi ve reformların devamına vurgu yaptığını söyleyerek, "Davutoğlu, bunun hükümet için öncelikli konular arasında olduğunu belirtti, temel çalışmalardan birinin yatırım ortamının iyileştirilmesi, engellerin kaldırılması olduğunu vurguladı" diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.