Direnç Nedir?

Herhangi bir yatırım enstrümanın fiyatında yükselişin durarak, düşüşün başlayacağı nokta direnç seviyesi olarak adlandırılır.

0
5330

Destek seviyelerin tersine direnç seviyelerinde satıcılar alıcılarından daha aktiftir.

Teknik analiz yapmadan önce destek ve direncin ana mantığını tam anlamıyla kavramalısınız. Çünkü teknik analizin en önemli noktası destek ve direnç seviyeleridir.  Yatırımcılara yol gösteren destek ve direnç seviyelerini anlamanın en kolay yolu ise grafikler üzerinde bol bol pratik yapmaktır. Yani teoride öğrenilen bilgileri pratiğe dökmek gereklidir.

Direnç ve destek seviyeleri grafiğin dip ve zirve noktalarından çizilerek belirlenir.  Bu seviyeler belirlenerek;  olası fiyat hareketleri tahmin edilir ve alım-satım işlemleri planlanır.

Bir destek ve direnç noktasının güvenirliliğini belirleyen en önemli unsur ise o destek ve direncin daha önce ne kadar fazla test edilerek aşılmadığı ya da zor aşıldığıdır.

İyi bir teknik analiz için öncelikle doğru destek ve direnç seviyelerini belirmek gerekir. Teknik analiz yönteminden faydalanarak siz de destek ve direnç seviyelerini belirleyebilir ve Forex piyasasında bu doğrultuda alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.