Dolar 2,24’ü geçti… Merkez ne yapacak?

0
2671

Cuma günü 2.24 TL’yi gören dolar, dün de 2.2480 TL’ye kadar yükseldi. Dolardaki yükseliş faizlere de yansıdı. Cuma günü yüzde 9.19 seviyesinde olan 13 Temmuz 2016 itfalı gösterge tahvilin faizi yüzde 9.24’e yükseldi. BIST endeksi ise yüzde 0.07 düşüşle 76.869 puandan kapandı.

DOLAR GRAFİĞİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Faizi sabit tutar mı?

Piyasalar, FED’den gelen açıklamaların yanı sıra Merkez Bankası’nın perşembe günkü eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına odaklandı. Merkez Bankası’nın politika faizini sabit bırakması bekleniyor. Faiz koridorunun üst bandında indirim yapılabileceğini kaydeden analistler de bulunuyor.

Bu arada, dün New York FED Başkanı Dudley, “FED’in yaptığı yönlendirme ilk faiz artırımının zamanlamasına yönelik ‘kurşun geçirmez’ bir taahhüt değil. Faizde sıfır alt eşiği uygun olan kısa sürede bırakılmalı. Faizde yükseliş ekonominin güçlendiğinin daha fazla netleşmesini beklemeli” dedi.

Hazine ihaleleri..

Hazine’nin dün gerçekleştirdiği sabit kuponlu 5 yıllık tahvilin yeniden ihracında ortalama faiz yüzde 9.33 ile beklentilerin altında, değişken faizli 7 yıllık tahvilin yeniden ihracında ortalama fiyat ise 101.124 TL ile beklentilerin üzerinde oluştu. Hazine ihalelerde ROT dahil piyasadan 2.791 milyon TL, kamulardan 2.302 milyon TL toplamda ise 5.093 milyon TL borçlandı.

Bugün ise iki yıllık gösterge olan 13 Temmuz 2016 itfalı altı ayda bir yüzde 4.10 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili ve 10 yıllık gösterge olan 24 Temmuz 2024 itfalı altı ayda bir yüzde 4.50 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvil yeniden ihraç edilecek.

‘Enflasyondaki riskler izlenecek’

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, merkez bankasının yetkisi dahilinde olan tüm alışıla-gelmedik araçları kullanmaya hazır olduğunu söyledi. Draghi ayrıca, enflasyonun çok uzun süre çok düşük seviyede kalması halinde alışılagelmedik tedbirlerin de kompozisyonunun değişebileceğini ifade etti.

Draghi, “TLTRO’lara gelen talep ECB’nin beklenti aralığında gerçekleşti. Enflasyon görünümü üzerindeki riskler yakından izlenecek. Para politikasında uzunca bir süre genişlemeci kalmaya devam edeceğiz” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.