Dolar endeksi 1 ayın zirvesinde

0
2521

Dolar altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında bugün 1 ayın zirve seviyelerini test ederken, Fed Başkanı Janet Yellen'in faiz oranları konusunda politikanın sıkılaşmaya gidebileceği sinyallerini vermesinin ardından başladığı yükselişi devam ettirdi.

Dolar endeksi bir ayın zirvesi olan 96.714'ü gördükten sonra 96.604'ten işlem gördü. Endeks dolar alıcılarının Yellen'in konuşmasını fiyatlamaya başladığı Pazartesi günü yakaladığı ivmeyi sürdürdü. Dolar yen karşısında ise iki ayın zirvesine çıkara 121.79 seviyesini görürken, sekiz yılınzirvesi olan 122.04'e yaklaşmış oldu.

Euro ise dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek 1.0944 seviyesinden işlem gördü. Yellen, Cuma günü gerçekleştirdiği konuşmasında Fed'in bu yılın sonlarına doğru faiz artışına gitmeyi planladığını net bir şekilde belirtti.

Fed Başkanı son dönemlerde ekonomide görülen yumuşak verilerin zorlu kış şartları da dahil olmak üzere "geçiş faktörlerinden" ve Batı Sahili limanlarında ortaya çıkan işçi anlaşmazlıklarından kaynaklandığını belirtti…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.