‘Dolar Endeksi Trump Endişeleriyle Düşüşte’ 17.02.2017

0
4798

Veri akışının yalnızca ABD kaynaklı olarak hareket yarattığı bugünde piyasalar daha çok gelen haberleri ve beklentileri fiyatladı diyebiliriz.

ABD’den açıklanan inşaat izinleri, Philadelphia Fed imalat endeksi ve konut başlangıçları beklentilerin üzerinde açıklanırken, haftalık işsizlik başvuruları da beklentilerin hafif altında açıklanarak beklentileri karşıladığını söyleyebiliriz. Veriler sonrası dolar endeksinde yükseliş gelse de bu etki oldukça sınırlı oldu.

Dün ABD verileri sonrası 101.75 seviyesine kadar yükseliş gösteren dolar endeksinde bugün 100.40 seviyesine kadar düşüşlerin olduğunu gözlemledik.

Bu düşüşün sebebi olarak ise daha çok politik sebepler öne çıkıyor. Özellikle ABD basınında Trump ile ilgili yapılan siyasi risk vurgusu iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’i istifaya götüren seçim öncesi ve sonrası Ruslar ile kurduğu bağlantılarla ilgili tartışmaların alevlenmesi ABD piyasalarına olumsuz yansıyor. Trump ise konuyla ilgili basını suçluyor.

Hatırlanacağı üzere eski başkanlar Obama ve Clinton bu konu üzerinde fazlasıyla durmuş ve seçimlere Rus etkisi olabileceği endişesiyle seçimin yenilenmesi gerektiğini dillendirmişlerdi. Bu gelişmeler seçimin yenileneceği beklentilerinin alevlendiriyor. Ayrıca bu gelişmeler nedeniyle Trump’ın kabinesinden yeni istifalar gelebileceği beklentisi söz konusu. Konuya CIA ve FBI’ın da yakından izlediği konuşuluyor.

.Dolar fiyatını takip etmek için tıklayın

Konuyla ilgili yeni delillerin ortaya çıkacağı endişesi dolar endeksinin düşmesine yeterli oluyor. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvilleri de güvenli liman algısıyla birlikte %2.50 seviyesinden %2.45’e kadar düşerek %2’ye yakın değer kaybına uğradı.

Kaynak: Forex Koçu

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.