Dolar “faiz beklentileri” ile geriliyor

0
411

Dolar önemli para birimlerinin tümü karşısında zayıfladı. Traderlar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını bu ay artıracağına yönelik iddialarını azalttı.

Avustralya doları ABD doları karşısında, güçlü gelen verinin ardından yükselişi 2. güne taşıyor. National Australia Bank Ltd. tarafından Salı günü açıklanan veri iş dünyası koşullarının Ağustos’ta 10 ayın zirvesine yükseldiğini gösterdi. Çin’in şok etkisi yaratan devalüasyonu ile tetiklenen hisse senedi piyasasındaki düşüş, vadeli işlem yapan traderları, Fed’in faizi gelecek hafta artıracağı ihtimalini yüzde 28’e düşürmeye itti. Geçtiğimiz ayın sonunda bu olasılık yüzde 38 olarak fiyatlanıyordu. Öte yandan Çin’in ihracatı Ağustos’ta gerileyerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin karşı karşıya kaldığı büyüme baskılarını artırdı.

Singapur’daki Australia & New Zealand Banking Group Ltd. stratejistlerinden Khoon Goh, “Piyasa faiz artırımının Eylül ayında yapılıp yapılmayacağı konusunda bir şekilde bölündü ve kesinlikle faiz artırımı fiyatlamıyor. Fed faizi Eylül’de artırmaya karar verirse bu sürpriz olur ve dolar için pozitif etki yaratır” dedi.

Dolar yen karşısında yüzde 0.2 gerileyerek Tokyo saati ile 13.34’te 119.05 yenden işlem gördü. Dolar euro karşısında yüzde 0.4 değer kaybederek 1.1213 dolar geldi ve düşüşü 3. güne taşıyor. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.3 düşüş ile 1,210.50 puana indi.

Avustralya doları ABD doları karşısında yüzde 0.5 yükselerek 69.61 ABD sentine geldi ve Pazartesi günkü yüzde 0.2’lik artışı genişletti. Yeni Zealnda doları yüzde 0.4 değerlenerek 62.84 ABD senti oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.