Dolar kısa vadede nasıl hareket eder?

0
652

ABD doları, Fed’in faiz artışı beklentisi ve Avrupa ile Japonya’daki büyümeyi tetiklemeye yönelik parasal genişleme çabaları sonrasında diğer para birimleri karşısında yükselmeyi sürdürüyor. Ancak bazı analistler, dolara güvenin sarsılması durumunda ters yönde hareketin de sert olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

DOLAR NE KADAR? 

Son haftalık Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu raporunda, hedge fonlar ve diğer büyük spekülatörlerin, doların diğer para birimlerine karşı yükseleceği yolundaki pozisyonlarını arttırdıkları görülüyor.

BofA Merrill Lynch’in Ekim ayı fon yöneticileri anketinde yüzde 44 ile uzun dolar pozisyonlarının en kalabalık işlem grubu olduğu ortaya çıktı.

Ancak bütün bu boğa yaklaşımlarının doların yönü konusunda bir uyarı sinyali olarak algılanmasını düşünenler de var.

Bu kadar kalabalık hale gelmiş dolar pozisyonlarında, olumsuz bir haber veya veriden kaynaklanan çıkış olması durumunda piyasada kötü oynamaların olabileceği, güvenin sarsılması durumunda ters yönde hareketin de sert olabileceği kaydediliyor.

Bank of Tokyo Mitsubishi döviz analisti Lee Hardman “dolarda spekülatif pozisyonlar çok kalabalık hale geldi. Bu doları, kısa vadede Fed faiz oranların artacağı beklentilerini azaltacak hayal kırıcı veriler gelmesi durumunda kırılgan bir duruma sokuyor” dedi.

Geçen Cuma istihdam verilerinin beklenenin altında gelmesi işsizlik oranının altı senenin en düşük oranına inmesine rağmen doların son üç haftadaki en hızlı düşüşüne neden oldu.

BofA Merrill Lynch stratejisti David Woo, “Dolarda bu kadar sağlam bir verinin ardından ralli başlamaması bize, piyasanın daha güçlü bir rapor beklentisiyle kendisini ABD’nin ayrışmasında aldığı pozisyonla kendisinin önüne geçtiğini gösteriyor” dedi.

Diğer bir deyişle piyasa dört ayda yüzde 10 artan doların daha da artacağı konusunda pozisyon alıyor.

Woo “Bu nedenle doların konsolidasyonu konusunda önümüzdeki 4-6 hafta içinde risk görüyoruz. Ancak işgücü piyasasındaki gelişme, Fed’i faiz arttırma yolunda teşvik edecek, bu nedenle 2015 için dolarda boğa beklentimiz sürüyor” dedi.

Dolardaki boğa beklentilerini kıracak iki faktör, zayıf gelebilecek ekonomi verileri ve Fed’den faiz oranlarını arttırma konusunda güvercin olarak algılanabilecek görüşler gelmesi olarak sıralanıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.