Dolar yılbaşında kaç olur?

0
679

Piyasalarda inanılmaz bir volatilite yaşanıyor. Taksi şoföründen simitçiye kadar herkes kur tahmini yapıyor. Dolar için sokaktaki beklenti seçim sürecinde 3.20 TL, yılbaşına kadar ise 3.85 TL’li seviyeler. Volatiliteye bakıldığında vatandaşın beklentisi hiç de göz ardı edilecek gibi değil.

TL yüzde 30 kayıpta

Dolar kuru geçtiğimiz hafta sürekli 3.00 TL seviyesinin üzerinde hareket etti. Kurun, 3.04 TL’den kapanışı baz alındığında yılbaşından bu yana, TL yüzde 30 değer kaybetmiş durumda. Dolar/TL’nin 3.00 TL seviyesinin üzerinde kalması güçlenme belirtilerini artırıyor. Üç gün 3.00 TL’nin üzerinde kalan dolar teknik olarak yukarı eğilimini koruyor.

Piyasalarda genel kanı ise oturmuş durumda; borsada düşüş, kurda yükseliş ivmesinin sürmesi bekleniyor. Yurtdışı ve yurtiçi konjonktür bu hareketi destekler nitelikte.

Yabancı yatırım kuruluşları ise risklere dikkat çekiyor. Risk primi zirvede. Uzmanlardan olumlu yönde görüş bildiren yok gibi. Ana senaryo borsanın 65.000’lere çekilmesi, dolar kurunun ise 3.12 TL’ye ardından da 3.20’lere yükselmesi. Peki sert hareket sonrası bir düzeltme hem dolarda hem de borsada yaşanabilir mi?

2.70’e iner mi?

Daha açık bir söylemle dolar yeniden 2.70 TL’ye döner mi ya da borsa 80 binlere doğru atağa kalkar mı? Piyasa uzmanları bunun zor ihtimal olduğunu söylüyor. Önümüzde seçim var. Beri yanda özellikle ülkenin doğu ve güneydoğusunda ciddi çatışmalar yaşanıyor. Öte yandan çalkantılar ve FED faiz artırımı gündemde… Tüm bu faktörler birarada değerlendirildiğinde bir tepki hareketinin gelişmesi zor ihtimal olarak görünüyor.

Dolarda hareket henüz bitmedi

Dolar kuru, geçtiğimiz hafta 3.00 TL’nin üzerinde tutunmayı başardı. Hafta içerisinde bir ara altına kaysa da sonrasında çabuk toparlandı. Bu da aşağı doğru her kayışın alım fırsatı olarak değerlendirildiğini gösteriyor. Dolar/TL’de yeni dalganın 3.00 TL’nin üzerinde oluşması yukarı doğru hedefleri yükseltiyor. 3.12-3.15-3.20 TL görülebilecek ilk seviyeler. Ancak yukarı doğru ivmenin sürmesi halinde 3.45-3.65-3.85’li seviyeler dahi görülebilir. Peki kurdaki yukarı hareket hemen mi gerçekleşecek? Teknik veriler bir düzeltme ihtiyacının olduğunu gösteriyor. Dolar/TL’de eylül ayını 3.00 TL’nin üzerinde geçirebiliriz. Ancak sonrasında bir düzeltme beklenmeli. Bu düzeltmenin hedef fiyatı ise 2.70 TL seviyesini dahi görebilir. Bu senaryonun gerçekleşmesi biraz da seçim sürecine ve yaşanacaklara bağlı. Elbette siyasi konjonktür veABD’deki gelişmeler buna izin verirse teknik olarak bir düzeltme yaşandığında rahatlıkla söz konusu seviyeler test edilebilir. Ancak sonrasında yeniden kurun yukarıya doğru yönelmesi beklenmeli. Söz konusu hareket eski zirvesini dahi aşacak bir gelişim göstermesi de mümkün. Bu noktada yatırımcıların unutmaması gereken husus fiyatların hiçbir zaman  hep yukarı ya da aşağıya doğru gitmediğini bilmektir. Mutlaka ara düzeltmeler yaşanır. Kazananlar ise düşüşte alanlar, yükselişteyse satmasını bilenler oluyor.

Sürpriz ihtimaller de var

Tabii bir de bardağın öbür tarafına bakmak gerekiyor. Traderlar iş başında. Borsa İstanbul, piyasa büyüklüğünde her ne kadar 17. sırada yer alsa da işlem devir hızıyla dördüncü sırada bulunuyor. Dolayısı ile buradaki bu kaos ortamı pekala traderlar için fırsat anlamına gelebilir. Dolayısıyla piyasalarda sürprizlerin yaşanma ihtimalini de göz ardı etmemeli. Hele ki dolar bazında bist 100 Endeksi’nin 51.000’den 23.473’lere geldiğini düşünürsek… BİST 100 Endeksi, dolar bazında zirve seviyesine göre yüzde 53 değer yitirmiş bulunuyor.

Böylesi bir durumda olası tepki çıkışının gerçekleşmesi hiç de şaşırtıcı değil. Ancak bu demek değil ki yukarı doğru güçlü bir çıkış olacak. Böylesi bir durumda belki de bir nefes alma söz konusu olacak. Sonrasındaysa yeniden aşağı yönlü hareket beklemek daha güçlü ihtimal olarak görünmekte.

Borsada % 53 iskonto fırsatı

Borsanın dolar bazında yüzde 53 iskontolu bulunduğu bu aşamada yatırımcılar dolar bozup hisse almak isteyebilir. Bu durumda endekste yukarı hareket güçlenirken dolar gerileyebilir. Ancak bu senaryonun hemen gerçekleşmesi beklenmemeli. Doların eylülü 3.00 TL üzerinde tamamlama olasılığı hiç de zayıf değil. Sirkülasyonlar da yaşanacaktır. Bu noktadan sonra dövizde ve TL’de bir sepet oluşturarak hareket etmek daha dengeli bir yaklaşım tarzı olacaktır.

(ZEYNEP AKTAŞ – MİLLİYET)

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.